Mégsem ér véget az afganisztáni háború
Hiába mondta Barack Obama májusban a Fehér Házban, hogy a 2014-es afganisztáni kivonulást követően az amerikai katonák nem vesznek részt harcokban, és az országban maradó 9800 katona csupán az afgán erők kiképzésében és az al-Kaida csoportok felkutatásában vállal szerepet, a harc 2015-ben is folytatódik – tudta meg a New York Times (NYT) kormányzati és katonai forrásokból.
Obama a bagrami légitámaszponton 2014 májusában. Meggyőzték a maradásról Jonathan Ernst / Reuters |
Az eredeti elképzeléssel ellentétben Obama állítólag már engedélyezte is, hogy bizonyos helyzetekben az amerikai csapatok 2014 után is légicsapásokkal segítsék azt afgán erőket, valamint a szárazföldi csapatok elkísérjék az afgán katonákat a tálibok elleni bevetésekre.
A lap szerint az elnök hosszas vitát követően jutott arra az elhatározásra, hogy az amerikai katonáknak a 13 éves háborút követően továbbra is harcolniuk kell a tálibok és más, az amerikai csapatok és Afganisztán stabilitását fenyegető terrorista csoportok ellen.
A NYT szerint nem volt könnyű döntés, hiszen az elnökre két oldalról is nagy nyomás nehezedett. Egyfelől ígéretet tett a háború befejezésére, másfelől a Pentagon erősködött, hogy az amerikai katonák még mindig sikerre vihetik a sokat kritizált afganisztáni jelenlétet. Az elmúlt hetekben zajló vita során állítólag több tanácsadó is azt javasolta Obamának, hogy ne engedjen a nyomásnak, ám az elnök végül meghajolt a Pentagon akarata előtt.
„Volt egy olyan elképzelés, miszerint a jelenlétnek nagyon korlátozottnak kellene lennie, és kizárólag az al-Kaidára összpontosítania... de a hadsereg végül megkapta, amit akart" – mondta a lapnak egy kormányzati forrás, habár péntek este katonai körökben tagadták az értesüléseket.
Az iraki kivonulással az amerikaiak káoszt hagytak maguk után, és Afganisztánban most ugyanettől félnek Omar Sobhani / Reuters |
Szakemberek szerint tény, hogy az afganisztáni háború mindig is érzékeny téma volt, és az adminisztráción belül is sok vitát váltott ki, az utóbbi időben úgy tűnt, már döntöttek a dologban, ám a közelmúltban ismét napirendre került a kérdés. Ennek oka pedig az Iszlám Állam iraki és szíriai előrenyomulása, ami egyebek között az iraki hadsereg teljes összeomlásával járt. Ezek a fejlemények bizonyítani látszottak azokat a kijelentéseket, miszerint az iraki misszió nem járt sikerrel, hiszen a kivonulás után egy gyenge lábakon álló hadsereget és egy kevéssé stabil politikai közeget hagytak hátra.
Obama döntését – amelyet állítólag heteken belül hivatalosan is bejelentenek – a források szerint Afganisztánban is örömmel fogadták. A közelmúltban beiktatott elnök, Asráf Gáni és belbiztonsági tanácsadója állítólag már régóta kérték az amerikaiakat, hogy ne korlátozzák jelenlétüket 2015-ben, és folytassák a tálibok elleni aktív harcot.