Két magyar halott Etiópiában

Több halálos áldozatot követelt egy turistacsoport elleni támadás Etiópiában. Ketten magyarok, és van magyar sérült is. A terrorelhárítás speciális egysége indulásra készen áll.

Két magyar állampolgár meghalt, egy pedig megsérült abban a támadásban, amelyet hétfőn követtek el egy Etiópába látogató nemzetközi turistacsoprt ellen. Az etióp kormányszóvivő, Bereket Simon eléső bejelentéséből még csak az derültt ki, hogy van magyar halálos áldozat, az [origo] kérdésére később a szóvivő azt mondta, hogy a helyi hatóságok két magyar halottról és egy magyar sérültről tudnak.

Turista Afarban. A területet festői szépségű vulkanikus vidékéről ismerik
A tourist walks along sulphur and mineral salt formations created by the upwelling springs of Dallol volcano in this picture taken January 29, 2007. Dallol volcano is unique in the world as is situated below the sea level in the Danakil depression, also known as Afar, which reaches 116 meters below the sea level and is one of the hottest places in the world with temperatures sometimes over 60 degrees Celsius in the sun. Picture taken January 29, 2007. REUTERS/Michel Laplace-Toulouse (ETHIOPIA)

A támadásban életét vesztette két német és egy osztrák is, a turistacsoport további két tagja – a magyar mellett egy olasz állampolgár – pedig megsebesült a hétfői támadás során. Simon elmondta, néhány turista hiányzik, az azonban nem egyértelmű, hogy emberrablásra utalt-e a szóvivő. A Washington Post információi szerint az etióp állami televízió kedden arról számolt be, hogy nyolc turista volt a csoportban, de ma reggel Simon arra utalt, hogy többen is jelen lehettek a támadásnál. A szóvivő szerint „az eritreai kormány által kiképzett és felfegyverzett csoportok” támadtak a turistákra. A BBC etióp hatóságokra hivatkozó friss jelentése szerint a támadásban négy európai  turista túszul esett.

A magyar Külügyminisztérium közleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnököt az illetékes magyar kormányzati szervek tájékoztatták arról, hogy Etiópiában terrortámadásban életét vesztette egy magyar állampolgár. A miniszterelnök utasításának megfelelően a Terrorelhárítási Központ és a Külügyminisztérium – együttműködve külföldi partnereikkel – jelenleg további információk beszerzésén dolgoznak, hogy az eset összes körülményére fény derüljön, beleértve azt is, vannak-e további magyar érintettjei a terrortámadásnak.

Tóth József, a Külügyminisztérium sajtófőnöke az Indexnek megerősítette, hogy valóban van egy magyar áldozata a támadásnak, róla azonban egyelőre nem tudott bővebb felvilágosítást adni. Tóth azt is megerősítette, hogy a támadás az eritreai határ közelében történt, ami háborús övezetnek számít, így egyelőre nem világos, hogy mit csinált a turistacsoport. Magyarország Etiópiába is akkreditált nairobi követségének egyik illetékese az MTI-vel közölte: felvették a kapcsolatot az addisz-abebai EU-képviselettel, hogy tisztázzák a történteket, és megtudják: valóban van-e magyar állampolgár az áldozatok között.

A Népszabadság úgy értesült, hogy a Terrorelhárítási Központ (EK) terrorfelszámolókból, tárgyalókból,értékelő-elemzőkből álló bevetési egysége indulásra készen áll, hogy szükség esetén a magyar áldozatot is követelő etiópiai terrortámadás helyszínére utazzon. Már a terrortámadásról szóló első hírek is a Terrorelhárítási Központban (TEK) futottak be. Úgy tudjuk, a TEK azonnal felállította azt a speciális egységet, amely bármikor a térségbe küldhető, s ott – a helyi hatóságokkal együttműködve – szükség eseté végrehajthatják a megfelelő műveleteket a még kint tartózkodó magyarok védelmében. A TEK a titkosszolgálatokkal közösen gyűjti az információkat a támadás körülményeiről és a még a térségben tartózkodó magyar állampolgárokat fenyegető veszélyekről.

Peter Launsky-Tiefenthal, az osztrák külügyminisztérium szóvivője tegnap délután azt mondta, hogy két csoportot, mintegy 22 embert ért a támadás, azonban ezt nem erősítették meg ezidáig. Launsky-Tiefenthal hozzátette, jelentések szerint néhány turista életét vesztette a támadás során, jónéhányan pedig megsérültek.

A turistacsoport a Vörös-tenger partján fekvő, sivatagos Afar régiót látogatta meg, amikor az eritreai kormány fegyveres erői megtámadták őket. A támadás a szóvivő állítása szerint az eritreai határtól körülbelül 20-25 kilométerre történt. A tengerszint alatt fekvő vulkanikus vidékként Afart festői szépségű sómezőiről ismerik. 2007-ben Afarban öt európai és 13 etióp turistát raboltak el, egy évvel később pedig az etióp hatóságok beavatkozásán múlott, hogy egy fegyveres csoportnak ne sikerüljön túszul ejtenie 28 franciát.

Etiópia és a tőle 1993-ban függetlenedett Eritrea között 1998 és 2000 között dúlt háború, amelyben közel 80 ezer ember vesztette életét, és a két ország viszonya azóta is feszült. Egy ENSZ-vizsgálat nyomán nemrég kiderült, hogy Eritrea állt az Afrikai Unió tavaly januári etiópiai csúcstalálkozója ellen tervezett merénylet hátterében. Eritrea nagykövete a Washington Post információi szerint visszautasította az etióp részről elhangzott vádakat, hogy Eritrea áll az öt halálos áldozatot követelő támadásért, és hangoztatta, országának semmi köze az incidenshez.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.