Megnehezíti Obama dolgát az iráni eredmény
A volt külügyi államtikár, mindamellett úgy véli: Barack Obama elnöknek nem lesz más választása, mint az, hogy beletörődjön Mahmud Ahmadinezsad újraválasztásába, noha azzal kapcsolatban komoly kétségek merülnek fel.
Elemzők emlékeztetnek: ugyan az iráni elnök négy évvel ezelőtt a csalásoktól alapvetően mentesnek tartott választásokon győzött, de a vallási vezetés akkor is szűrte a jelölteket. - Végül is úgy lehet viszonyulni Teheránhoz, mint el-Asszad elnök Szíriájához vagy Mubarak Egyiptomjához - állítja Karim Sadjadpour, a Carnegie Alapítvány Irán-szakértője.
Washingtoni illetékesek az elmúlt napokban hangsúlyozták, hogy az USA figyelemmel kíséri a helyzetet. Míg azonban Hillary Clinton külügyminiszter a hétvégén még reményét fejezte ki, hogy a választási eredmény az iráni nép valódi akaratát fejezi ki, Joe Biden alelnök egy nappal később már nem kertelt, egy tévéműsorban azt állítva: bizonyíték van a "rendellenességekre", és "valódi kétségek" merülnek fel. De, mint világossá tette, a Fehér Ház döntött arról, hogy a tárgyalások folytatódnak, és Amerika érdekei változatlanok: Irán hagyjon fel atomprogramjával, illetve a terrorizmus támogatásával. - A megbeszélések nem a jó viselkedésüket jutalmazzák - mondta Biden.
Egy washingtoni szakdiplomata előnyét is látja az elnökválasztás ilyetén alakulásának: ez ugyanis megkönnyíti majd szerinte a nemzetközi konszenzust, ha mégis keményebb lépésekre lesz szükség.
Ezzel együtt a korábbinál is nagyobb nyomás helyeződik Obamára - otthon elsősorban a republikánusok, külföldön főleg Izrael részéről. Mitt Romney volt republikánus kormányzó, lehetséges 2012-es elnökaspiráns úgy fogalmazott: az elnöknek élesen el kellene ítélnie a teheráni fejleményeket. - Nagyon világosan látszik: nem válik be (Obama) politikája, aki körbejárja a világot, hogy elnézést kérjen Amerika tetteiért - mondta.
A konzervatív The Wall Street Journal hétfői vezércikke kongresszusi szankciókat sürget például az Iránnal energiaüzletbe bocsátkozó amerikai vállalatokkal szemben. Szilvan Salom izraeli kormányfőhelyettes leszögezte, az eredmény megmutatja, hogy kemény fellépésre van szükség, és az "arcon csapta" azokat, akik hittek benne: Irán kész az őszinte párbeszédre a szabad világgal.