Megmozdult egy észak-koreai rakéta
Észak-Korea feltehetően azt tervezi, hogy "a következő napokban vagy hetekben" rakétát indít - írta csütörtökön egy névtelenül nyilatkozó amerikai hivatalos személyre hivatkozva a CNN hírportálja. Az amerikai illetékes közölte: az elmúlt napokban "elfogott" észak-koreai információk szerint Phenjan esetleg egy mobil ballisztikus rakéta indítását tervezi. Egyelőre nem világos, hogy a rakétaindítást kísérleti vagy csapásmérési céllal kívánná végrehajtani az észak-koreai vezetés - olvasható a CNN hírportálján.
Éleződik a feszültség a Koreai-félszigeten: műholdfelvételek tanúsága szerint csütörtökön Észak-Korea az ország keleti partjaira szállított egy Muszudan típusú közepes hatótávolságú rakétát. Az intézkedésről elsőként hírt adó Yonhap dél-koreai hírügynökség szerint az még nem világos, hogy a rakétát kilövőállásba helyezik-e, vagy csak erődemonstrációnak szánják. A Muszudan a maga háromezer kilométeres hatótávolságával Dél-Korát, Japánt és az amerikai tengerentúli területet, Guamot is el tudja érni – azt a Guamot, ahová Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter néhány órával korábbi bejelentése szerint rakétapajzsot telepít egy esetleges phenjani támadás elhárítására.
Sajtótájékoztatóján Hagel úgy fogalmazott, hogy amit Észak-Korea csinál, az valódi veszélyeket rejteget. A keleti partoknál, ahová a Muszudan rakétát most vonattal vitték, Phenjannak nagy kilövőállomása van; azt, hogy a Muszudant ide szállították volna, a Yonhapnak nyilatkozó dél-koreai és amerikai hírszerzési források nem árulták el. Az észak-koreai fenyegetések miatt az Egyesült Államok márciusban 14 rakétaelfogót telepített Alaszkába, és jelezte, újult erővel fog neki egy Japánba szánt rakétavédelmi rendszer kiépítésének. Guamra a Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) néven ismert rendszer keretében egy AN/TPY-2 nyomkövető radart, elfogórakétákat és egy mobil kilövőállást visznek az amerikaiak.
Eközben a hivatalos hírügynökség, a KCNA révén az észak-koreai hadsereg tudatta, hogy megkapta a végleges engedélyt az Egyesült Államok elleni támadásra, és akár már „ma vagy holnap” kitörhet a háború. A jelenlegi válságért teljes mértékben az Egyesült Államok felel, amely F-22 Raptor lopakodó vadászbombázókkal is részt vesz a Dél-Koreával közös hadgyakorlatokon – hangoztatja a közlemény.
Szöulban csütörtökön ezzel párhuzamosan arról tettek bejelentést, hogy Phenjan elenged 222 dél-koreai állampolgárt a keszongi ipari parkból, amelyet az északi hatóságok szerdán vontak blokád alá. Szakértők szerint Keszong a fokmérője annak, hogy Phenjan mennyire gondolja komolyan az eddig többek között a hatvanéves tűzszünet felmondásával, az Egyesült Államok lángba borításával és a hadiállapot kihirdetésével járó fenyegetéseit. A mintegy 123 dél-koreai cégnek otthont adó komplexumban ötvenezer észak-koreai dolgozik. Keszong a határ északi oldalán fekszik a koldusszegény ország szinte egyedüli készpénzbevételi forrásaként.
Észak-Korea nemrég jelentette be azt is, hogy újraindítja az atomlétesítményeit; megfigyelők szerint ehhez a Kim Dzsong Un vezette rezsimnek hat hónapra van szüksége, és ezután még évekre van attól, hogy atombombákhoz kellő mennyiségű plutóniumot állítson elő. A konfliktus február 16-án kezdődött, amikor Phenjan a nemzetközi figyelmeztetések ellenére kísérleti atomrobbantást hajtott végre, amire válaszul az ENSZ Biztonsági Tanácsa új, szigorú szankciókat léptetett életbe vele szemben.