Meglepő szövetség az adatgyűjtés ellen
Évek óta az amerikai politikai élet egyik nagy problémájának tartják, hogy a demokrata és republikánus párt képviselői Washingtonban képtelenek együttműködni. Épp ezért volt meglepő, hogy szerda este furcsa politikai szövetségek alakultak a képviselőházban, amikor egy republikánus politikus, Justin Amash azt javasolta, Washington vessen véget a telefonhívás- és e-mail adatok gyűjtésének és tárolásának. Az erről szóló szavazás előtti alkuk után a Barack Obama elnök vezette demokrata kormányzat ellen fellépő republikánusok egy oldalon találták magukat az Edward Snowden által leleplezett megfigyelési és adatgyűjtési programot, a PRISM-et ellenző liberálisabb demokratákkal. A másik oldalon, a program folytatása mellett viszont olyanok álltak ki, mint John A. Boehner, a képviselőház republikánus elnöke, a teadélután-mozgalomból ismert Michelle Bachmann, Keith Alexander tábornok, a digitális adatgyűjtést végző állami ügynökség, az NSA vezetője, és persze maga Obama.
A New York Times szerint a képviselőházban rövid, de annál hevesebb vita zajlott a témáról a szavazás előtt, ami már önmagában is újdonság volt, hiszen ezekről a programokról és a jóváhagyásukról enyhén szólva ritkán rendeznek nyilvános vitát. A szavazás szorosra sikerült: a javaslat a 205 igen mellett 217 nem voksot kapott, ami azt jelenti, hogy 94 republikánus képviselő ment szembe a pártvezetés akaratával, és 111 demokrata ellentmondott az elnöknek. Az adatgyűjtést tiltó javaslat támogatói közölték, hogy nem csüggednek, hiszen a közvélemény mellettük áll. A szavazás előtt ugyanis e-mailek és telefonok sokaságát kapták körzetükből, szavazóik arra buzdították őket, hogy támogassák a tervezetet. Persze a nemzetbiztonság emberei sem bízták a véletlenre a dolgot: a szavazás előtti napokban titkos megbeszélések sorozatát tartották, és tájékoztatták a képviselőket az adatgyűjtések nemzetbiztonsági fontosságáról.
Az biztos, hogy az ügy a szenátusban is előkerül majd: a lehallgatások két régi kritikusa, Mark Udall és Ron Wyden demokrata szenátorok máris jelezték, hogy foglalkoznak majd a kérdéssel. Udall szerint a képviselőházban tapasztalt kétpárti összefogásnak „figyelmeztetésként kell hatnia a Fehér Házra”