Megkezdődtek a tárgyalások a hatok és Irán között
Irán, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjából (Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Oroszország, Kína) és Németországból álló csoport utoljára öt héttel ezelőtt folytatott tárgyalást, ugyancsak Almatiban.
A hatok új ajánlatot tettek Iránnak: ebben nem követelik az urán 20 százalékosra dúsításának teljes leállítását, csak felfüggesztését. Emellett a már meglévő 20 százalékos dúsítottságú uránkészletek korlátozását és a fordói föld alatti urándúsító leállítását kérték. Cserébe azt ígérték, hogy enyhítenek az aranykereskedelemre és az olajipari ágazatra vonatkozó szankciókon.
Mint ahogy eddig, most sem várható áttörés. Júniusban ugyanis elnökválasztás lesz Iránban. Szakértők szerint Teherán számára az lenne most a legjobb, ha elkerülnék az újabb szankciókat, de nem egyeznének bele semmilyen ajánlatba, írja a Reuters. A nyugati diplomaták abban reménykednek, hogy ha nem is sikerül megállapodásra jutni, legalább komoly vitát folytatnak majd az ajánlat egyes pontjairól.
A Közel-Keleten az egyetlen atomhatalomként számon tartott Izrael azonban jelezte, hogy türelme fogytán van, és lebombázza az iráni nukleáris létesítményeket, ha Teherán nem fogja vissza atomprogramját. Barack Obama amerikai elnök márciusi izraeli látogatása során megpróbálta csillapítani az indulatokat. A diplomáciai megoldást nevezte a legjobb opciónak, de legutolsó lehetőségként nem zárta ki a katonai akciót sem.
Irán tagadja Izrael vádjait, mi szerint nukleáris fegyver előállítására törekednének. Továbbra is azt állítja, békés célokat szolgál az urándúsítás, így a nemzetközi jog szerint folytatja a kísérleteket. A nagyhatalmak azonban azon az állásponton vannak, hogy Irán már feladta jogait azzal, hogy elrejtette nukleáris tevékenységét az ENSZ ellenőrei elől.
Ha nem születik megállapodás, akkor a nyugatiak újabb gazdasági szankciókat vezethetnek be Irán ellen.