Megkezdődött a cseh gyász
Szerda reggel több ezren gyülekeztek a prágai Szent Anna templom előtt, hogy részt vegyenek a gyászemenetben, amely a vasárnap elhunyt Václav Havel volt államfőt, világhírű politikust és drámaírót kísérte a Károly hídon át a Kisoldalra, majd pedig a Hradzsinba. Az első sorban az özvegy, Dagmar Havlová és az exelnök testvére, Ivan haladt. A Lorettói téren arra az ágyútalpra helyezték át a koporsót, amelyen 1937-ben Csehszlovákia első elnökét, Tomás Garrigue Masarykot is vitték. Innen már a katonák díszsorfala között legalább tízezren folytatták az utat a Várig. A koporsót az Ulászló teremben ravatalozzák fel, ahol kora délutántól csütörtök éjjelig róhatják le kegyeletüket a polgárok is. Csehországban ma reggeltől péntek estig országos gyászt hirdettek.
Václav Havel állami temetése pénteken délben lesz. Ekkor az egész országban egy perces csenddel adóznak az elhunyt államférfi emlékének. Ezután kezdődik a Szent Vítus székesegyházban a gyászszertartás, amelynek főcelebránsa Dominik Duka bíboros, prágai érsek, Csehország prímása lesz, aki a múlt század nyolcvanas éveiben közös cellában raboskodott a volt államfővel. Prágai lapok értesülései szerint az elhunyt hozzátartozói a prágai krematóriumban vesznek búcsút tőle. A hamvait tartalmazó urnát pedig a Szent Vencel kápolna közelében levő családi sírboltban helyezik örök nyugalomra, ahol az exelnök szülei nyugszanak és ahová első feleségét, Olga Havlovát is temették. Az utóbbi információt azonban hivatalosan még nem erősítették meg.
Egyelőre nem hozták nyilvánosságra a temetésre érkező külföldi személyiségek listáját sem. Megbízható hírforrásaink szerint az Egyesült Államokból Hillary Clinton külügyminiszter a férjével lesz jelen, de nem tartják kizártnak Barack Obama részvételét sem. Úgy tudjuk, hogy Prágába érkezik Nicolas Sarkozy francia elnök, Angela Merkel német kancellár, Ivan Gasparovic szlovák, Heinz Fischer osztrák, Bronislaw Komorowski lengyel államfő, továbbá Iveta Radicová pozsonyi, Donald Tusk varsói miniszterelnök, Danilo Türk szlovén elnök, valamint két barátja: Lech Walesa és Mihail Szaakasvili és más rangos vendég.
A cseh kabinet indítványozta a prágai alsóháznak, hogy külön törvényben méltassák Václav Havelnek az ország szabadságáért és a demokráciáért vívott küzdelemben szerzett hatalmas érdemeit. A kommunistákon kívül minden parlamenti párt vezetői közölték, hogy megszavazzák a javaslatot.
Václav Havelt, az 1992 végén kettészakadt Csehszlovákia utolsó államfőjét, aki ezután két megbízatási időszakban a cseh elnöki tisztséget töltötte be, múlt vasárnap reggel súlyos betegségében, álmában érte a halál, két hónappal 75. születésnapját követően.