Mégis visszaküldték a gyilkossággal vádolt tengerészgyalogosokat
Enyhült a diplomáciai feszültség pénteken Olaszország és India között, miután Róma elindította Delhi felé azt a két olasz tengerészgyalogost, akit két indiai halász meggyilkolása miatt állítanak törvény elé a szubkontinensnyi országban. Massimiliano Latorre és Salvatore Girone tavaly februárban lőtt le két halászt Kerala partjainál, amiért letartóztatták őket, ám arra hivatkozva, hogy szavazhassanak az olaszországi parlamenti választásokon, Róma kérte és el is érte a kiadatásukat.
A dologból átverés lett: bár arra, hogy a tengerészgyalogosok visszatérnek, Daniele Mancini indiai olasz nagykövet személyes kötelezettséget vállalt, Olaszország határidőre sem szállította le a két férfit, és elkezdte azt hangoztatni, hogy hazájukban vonják őket felelősségre. Ezt Indiában nagy felhördülés fogadta. A héten a legfelsőbb bíróság mindenfajta diplomáciai védelemtől megfosztotta Mancinit, ami borítékolhatóan azt akarta jelenteni, hogy ha kell, Delhi a nagykövetet vonja felelősségre az ügyben. Róma ezután jött rá, hogy nem feszítheti tovább a húrt, és engedett. Ehhez kellett az is, hogy az indiaiak biztosítsák, Latorre és Girone emberi jogai semmiféleképpen nem sérülnek a per során.
Két napja egyébként még úgy tűnt, hogy Olaszország ragaszkodik a maga igazához: vizsgálat indult, a két tengerészgyalogost kihallgatták a római ügyészségen, igaz, vádat egyelőre nem emeltek ellenük. Rómában csütörtökön késő éjjel született meg a döntés Latorre és Girone visszaküldéséről, amibe állítólag maga a két tengerészgyalogos is beleegyezett. Indiai részről Szalman Khurshid külügyminiszter azzal kommentálta az ügyet, hogy amikor az emberek azt hinnék, minden elveszett, a diplomácia csak azért is működik. Mancini jogfosztása miatt korábban Olaszország és Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is a diplomaták védelméről szóló bécsi konvenció megszegésével vádolta meg Delhit.
Latorre és Girone tagadja, hogy gyilkosság történt volna el. Azt mondják, kalóznak nézték az áldozataikat, amikor egy szállítóhajó, az Enrica Lexie védelmében rálőttek a halászbárkára a keralai partoknál.