Mégis vett médiabirodalmat a szlovák milliárdos
Babis ugyanis személyesen jelentette be, hogy a német Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft társaságtól megvette a MAFRA cseh médiabirodalmat, amelyhez többek között legnagyobb példányszámú prágai véleményformáló napilap, a Mladá fronta Dnes (amelyből tavaly naponta átlagosan 270 ezer kelt el), valamint a konzervatív Lidové noviny, a Metro újság, két internetes portál, továbbá az Ocko tévécsatorna és a Mafraprint divízió is tartozik. A cégnek összesen 1100 alkalmazottja van. „Célom az, hogy Csehországban és esetleg majd Szlovákiában is tovább erősítsem a szeriőz újságírást“ – nyilatkozta Babis. Az üzletet a cseh gazdasági versenyhivatalnak még jóvá kell hagynia.
A milliárdos tavaly óta adja ki az 5+2 színes hetilapot, hetvenegy regionális mutációban, félmilliós példányszámban. Ingyen kínálja, munkanélküliek terjesztik némi fizetség fejében. Kétszázmilliót költ erre, ami valójában ötvenmillió korona, mert a saját reklámjaiért nem fizet. Idén áprilisban megvette a pozsonyi Ecopress Kiadót, amely a Hospodárske Noviny gazdasági napilapot adja ki, továbbá egészségügyi és más szaklapokat is jegyez.
Prágai szakértők szerint legújabb aktivitásainak hátterében az áll, hogy szeretne meghatározó szerepet betölteni a közéletben is. Másfél éve megalapította az Elégedetlen Polgárok Akciója nevű civil szerveződést (csehül ANO, ami igent is jelent), amely nemrég párttá alakult. Jövőre indulni fognak a cseh képviselőházi választásokon. – Dühít a sok korrupt és megélhetési cseh politikus. Nyugaton rendszerint gazdag emberek adják a fejüket politizálásra, s egy idő múlva kilépnek a nagypolitikából. A posztszocialista országokban a politikusok kevés kivételtől eltekintve tíz körömmel ragaszkodnak pozícióikhoz, miközben jórészt csak saját maguk és az őket támogató érdekcsoportok megtollasodásával törődnek. Én a nyugati modellt kínálom a kiábrándult millióknak – nyilatkozta lapunknak.
Babis a rendszerváltás előtt a Petrimex külkereskedelmi cég munkatársa volt. Csehszlovákia kettéválása után Pozsonyból Prágába költözött. Húsz évvel ezelőtt három alkalmazottal, néhány ezer dollárnyi megtakarított pénzéből ott alapította meg az Agrofert céget, amely két évtized alatt hatalmas holdinggá terebélyesedett. Immár kétszázötven, jórészt csehországi és szlovákiai gyár tartozik az óriási gazdasági ernyő alá. Magyarországon a devecseri Agrokémiai Kft., a CERES pékség Győrött és Miskolcon, újabban az IKR Agrár Kft. mezőgazdasági áruelosztó hálózata, hétezer hektárnyi termőfölddel együtt. Néhány napja pedig a német piacvezető pékséglánc, a Lieken is. Az összes alkalmazott száma meghaladja a huszonnyolcezret. Mára az Agrofert Csehország második legnagyobb vegyipari cége, számos húskombinát, tejgyár és más üzemek révén pedig vezető mezőgazdasági és élelmiszer-ipari társasága. Néhány hete a Forbes magazin nyilvánosságra hozta, hogy 1,54 milliárd euróra becsült vagyonával jelenleg ő a leggazdagabb szlovák, egyszersmind a második legtehetősebb, Csehországban élő vállalkozó.