Hernádi is gyanúsított a Sanader-perben
Betegségre hivatkozva, több hetes halasztás után ma kezdődött meg Ivo Sanader pere Zágrábban. A Horvátországot 2003 és 2009 között kormányfőként vezető 58 éves politikus két váddal kapcsolatban kell tisztáznia magát: az egyik szerint 1995-ben – még kormányfő-helyettesként – 665 ezer dollárnyi kenőpénzt fogadott el az ausztriai Hypo Alpe Adria banktól, amely 14 millió dollár kölcsönt adott az akkor jugoszláviai háborúját vívó országnak. Cserébe a bank privilegizált helyzetbe került a balkáni országban.
– Felháborodottan utasítom vissza a vádat, hogy nyerészkedtem volna a háborún – idézte a Reuters Sanader korábbi nyilatkozatát. Elismerte ugyan, hogy kihallgatták Bécsben is az ügyben, ám nem gyanúsítottként, hanem csupán tanúként.
A másik vád szerint Sanader 10 millió dollárnyi kenőpénzt fogadott el a MOLtól, hogy a magyar társaság megszerezhesse az állami INA olajtársaság többségi tulajdonát. Mind a MOL, mind Sanader visszautasítja a vádakat.
Hernádi is gyanúsított
"Horvátország vizsgálatot indított a MOL vezérigazgató Hernádi Zsolt ellen is. Hernádit azzal gyanúsítják, hogy tíz millió euróval vesztegette meg Sanadert, hogy a MOL átvehesse a horvát INA olajtársaság irányítását" írja a Reuters.
A Reuters szerint ez az első eset, hogy Horvátország hivatalosan megerősítette az eddig a lapokban keringő értesüléseket, miszerint Hernádit vesztegetéssel gyanúsítják. A horvát hatóságok már korábban is kérték Magyarország hozzájárulását a MOL-vezér kihallgatásához, de kérésüket visszautasították. "Ezért nem tudunk vádat emelni Hernádi ellen. A törvény szerint a vádemelés előtt ki kell hallgatni az illetőt. Ettől függetlenül az ellene folyó vizsgálat folytatódik" - idézi Tamara Loptos ügyészt a Reuters. Sanadert Ausztriában vették őrizetbe, Bécs a nyáron adta át a politikust Horvátoszágnak.
Szollár Domokos MOL-szóvivő telefonon elmondta a hírügynökségnek: a MOL kategorikusan visszautasítja és tagadja az összes vádat . "Semmiféle információnk nincs bármiféle vizsgálatról a MOL vagy a MOL tisztségviselői ellen Horvátországban vagy Magyarországon" mondta.
Sanader szerint az eljárás valódi célja pusztán politikai: el kívánjá lehetetleníteni a közelgő parlamenti választások előtt a jelenlegi kormánypártot, az általa korábban vezetett Horvát Demokratikus Közösséget (HZD). Bár a jelenlegi kormányfő, Jadranka Kosor is politikai hisztériakeltésnek nevezte korábban az eljárást. Ugyanakkor az ő nevéhez fűződik az elmúlt évtized korrupciós ügyeinek feltárásáról szóló ígéret, ahogyan az a törvényjavaslat is, amely megakadályozná, hogy az INA a jövőben külföldi tulajdonba juthasson.
A korrupciós ügyek feltárása egyik feltétele volt az ország EU-intergációs tárgyalások lezárásának, amely nyomán Horvátország 2013-ban az EU tagjává válhat.