Meghiúsult Szirt bevétele
Azt tudni lehetett, hogy a hat héttel ezelőtt megbukott és Tripoliból elmenekült diktátor hívei Moammer Kadhafi szülővárosában, Szirtben vonták össze maradék katonai erőiket, az viszont meglepetést keltett, hogy a hetek óta ostromlott városvédők ilyen heves tüzérségi ellenállást tudtak kifejteni. Az átmeneti kormány vezetői arra számítottak, hogy – a civil lakosság távozását követő – pénteki, majd szombati ostrommal felőrlik az ellenállók erőit, s azt nyilatkozták, hogy ez a harc lesz a végső, Kadhafi híveinek 48 órájuk maradt a teljes összeomlásig. A BBC szerint azonban a kormányerők rendkívüli ellenállással találkoztak Szirt központjában. Az ütközetekben 12 ember meghalt és több mint 190 megsebesült. Az Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) csapatainak egyik parancsnoka a sikertelen ostromot így magyarázta: a város védői azért küzdenek olyan elszántan a nyilvánvaló túlerőben lévő ostromlók ellen, mert közöttük van Motasszim Kadhafi, a bukott diktátor egyik fia is. Arról viszont továbbra sem lehet semmit tudni, hogy a volt líbiai vezető hol tartózkodik.
Szirt elfoglalása révén az ÁNT harcosai gyakorlatilag egész Líbiára kiterjesztenék ellenőrzésüket. A város bevétele nemcsak szimbolikus jelentőséggel bír – az ott élő törzsből származik Moammer Kadhafi –, hanem stratégiai fontossága sem elhanyagolható. Szirt ugyanis a keleti és a nyugati országrészt összekötő tengerparti főútvonal közepén fekszik, s a főútvonal csak akkor válik biztonságossá, ha az ellenállókat sikerül megadásra késztetni. Szirt bevételét az átmeneti kormány politikai értelemben is döntő fordulatnak tartja: csak ezt követően lehet szó a szabad választások előkészítéséről és a határidők kijelöléséről.
A sikertelen pénteki és szombati ostrom után az átmeneti kormányerők vasárnap is folytatták támadásukat, s ezúttal bevették az ellenállók korábbi fellegvárának számító egyetem épületét, ami szabad utat nyit a város központja felé. Kadhafi megmaradt támogatói továbbra is ellenállnak Bani-Valid egy részén. A Tripolitól 130 kilométerre délre fekvő sivatagi oázisról korábban elterjedt, hogy esetleg ott bujkálhat a megbukott líbiai vezető.