Meghekkelték a Pentagon harcigép-programját

Egyes gyanú szerint kínai cyberkémek hekkelték meg az amerikai védelmi minisztérium F-35-ös (Lightning II) közös csapásmérő harci gépprogramjának számítógépes adatbázisát.

Mint a The Wall Street Journal megtudta, az illetéktelenek jelentős mennyiségű adatot töltöttek le a 300 milliárd dolláros projektről, a tárca mindenkori legköltségesebb technikai beszerzési programjáról, de a legkényesebbnek tartott információkhoz nem jutottak hozzá. Ezeket ugyanis a világhálóhoz nem csatlakoztatott PC-ken tárolják.

Az Egyesült Államoknak nincs olyan kormányügynöksége, amely egyedüliként felelne az internetes kémkedésért, az Obama-adminisztráció most dolgozik egy illetékes poszt kialakításán - emlékeztet az üzleti lap. A hekkelések ugyanakkor egyre súlyosabb problémát jelentenek, és egyre inkább Kínát látják illetékesek a háttérben.

Az elmúlt hónapokban internetes behatolással több terabyte-nyi adatot másolták át illetéktelenek az amerikai légierő légiirányítási rendszeréből is. Kínai, orosz és más országokból származó hekkerek hatoltak be továbbá az Egyesült Államok elektromos hálózatának számítógépes irányítási rendszerébe, olyan kártékony programokat helyezve ott el, amelyek súlyos zavarokat kelthetnek - számolt be erről a múlt héten ugyancsak a New York-i lap.

Pekingben minden, a cyberkémkedéssel kapcsolatos vádat élesen visszautasítanak, és azt hangoztatják: országuk ellenzi és tiltja az ilyesmit. Tény, hogy a támadások forrását sokszor nehéz azonosítani, a manipulációra is van technikai lehetőség.

Mindenesetre kanadai kutatók nemrég felderitették: mintegy két év alatt 103 országban működő csaknem 1300 számitógépbe ásta be magát a GhostNetnek, azaz Szellemhálónak elnevezett elektronikus kémhálózat, amelyet feltehetően Kínából működtettek

A háló az informatikában trójai falónak nevezett kártevő, a GhostRat (Szellempatkány) révén épült be a kiszemelt célszemélyek, köztük a dalai láma személyes irodájának gépeibe. Dokumentumokat távolithattak el, és úgynevezett szoftveres keyloggereket telepitettek, azaz egyrészt naplózták az adott gépeken leütött billentyűket, másrészt manipulálhatták az áldozatok adatforgalmát és egész kommunikációját.

- A fertőzött gépeken található fájlokból kontaktinformációkat nyerhetnek, és malware-eket (fertőző programokat) terjesztenek e-mail üzeneteken és dokumentumcsatolmányokon keresztül, amelyek jóhiszemű forrásból érkezőknek tűnnek - olvasható a torontói jelentésben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.