Meghátrált az egyiptomi elnök
Semmissé nyilvánította Mohamed Murszi egyiptomi elnök azt a dekrétumot, amelyben gyakorlatilag teljhatalommal ruházta fel magát – jelentették be egy kairói sajtótájékoztatón. A visszakozás célja valószínűleg a társadalmi feszültségek enyhítése: a két hete, november 22-én kiadott rendelet miatt az ellenzék folyamatosan tiltakozik, Kairóban több, erőszakba torkolló tüntetést is tartottak, és megrohamozták az elnöki rezidenciát, a Heliopolis-palotát is. A dekrétum többek között kimondta, hogy az igazságszolgáltatás nem bírálhatja felül az elnök döntéseit.
Murszi kompromisszumkészsége más kérdésekre nem terjed ki: bár az ország új alkotmánytervezete sokaknak nem tetszik belföldön és külföldön sem, a szövegről az eredetileg kijelölt időpontban, december 15-én megtartják a népszavazást.
Egyiptom új alkotmányát egy száztagú alkotmányozó gyűlés hozta össze, akik között a legtöbben a Murszi mögött álló iszlamista szervezet, a Muzulmán Testvériség képviselői voltak. Az új alkotmány az ő befolyásukat tükrözi: rögzíti, hogy az egyiptomi jogrend alapja az iszlám törvénykezés, a saría, és homályosak vagy el sem készültek azok a törvények, amelyekre hivatkozva az emberi és a kisebbségi jogokat garantálja.
Az elnöki dekrétum visszavonásáról egy szombati kormányzati konferencia után jött a bejelentés. Ez a tanácskozás lett volna hivatott nemzeti párbeszéddé válni, amelyet Murszi csütörtökön egy televíziós beszédben hirdetett meg. Ezt az ellenzék végül nem fogadta el, és képviselői meg sem jelentek rajta. Csütörtöki beszédében Murszi még utalást sem tett arra, hogy van, amiben hajlandó engedni az ellenzéknek, amely dekrétuma hallatán „új fáraót” és új diktátort kiáltott.
Murszi a Hoszni Mubarak exállamfőt és rezsimjét tavaly elsöprő forradalom védelmére hivatkozva döntött a dekrétumról, a bejelentést követő tüntetéseknek azonban több halálos áldozatuk is volt, a Muzulmán Testvériség kairói székházát pedig felgyújtották.
Kommentárok szerint a dekrétum semmissé nyilvánításával az ellenzék csak félig nyert, hiszen az alkotmányról az eredeti terveknek megfelelően, december 15-én szavazhatnak Egyiptom lakói. Az vezető ellenzéki szervezet, a Nemzeti Megmentési Front szóvivője, Husszein Abdel Ghani ennek kapcsán azt mondta, „nem elég” a hétvégi elnöki bejelentés. Az ellenzéki pártok és szervezetek vasárnap délután ültek össze megvitatni, mi legyen a hivatalos álláspontjuk a dekrétumok visszavonásával és az alkotmánytervezetről szóló népszavazással kapcsolatban.
A kairói konferencián a népszavazással kapcsolatos bírálatokat azzal hárították el, hogy Murszinak nincs joga elhalasztani a referendumot; ha a szöveg az urnáknál elbukik, kormányzati ígéretek szerint választásokon fogják kijelölni ki az új alkotmányozó gyűlés tagjait.