Meghátrált az FBI igazgatója
Az FBI elnöke a levélben kifejtette: „A lengyel államot semmilyen felelősség nem terheli azok miatt a kegyetlenségek miatt, amelyeket a nácik elkövettek." Az FBI elnöke sajnálatát fejezte ki amiatt is, hogy konkrét államokat nevezett meg, mivel az érvelése „egyetemes jellegű volt" - írta az MTI varsói tudósítójához eljuttatott közleményében a lengyel külügy. Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter csütörtöki nyilatkozatában kijelentette, hogy Lengyelország ezzel lezártnak tekinti az ügyet.
Csütörtök reggel a Gazeta Wyborcza lengyel napilap meg nem nevezett washingtoni forrásaira hivatkozva még azt közölte: Comey megfogalmazott egy bocsánatkérő levelet, de a Fehér Ház ezt az utóbbi időben megromlott izraeli-amerikai kapcsolatok védelmére hivatkozva nem hagyta jóvá. A lap szerint a fehér házi tisztségviselők attól tartottak, hogy a bocsánatkérés egyesek szerint "Izrael-ellenes" lépésnek tűnhetett volna.
Az állítólagos bocsánatkérő levélnek a lengyel lap által közölt részletében Comey azt írta volna: „A holokauszt hatmillió áldozataira emlékezve, rosszul fogalmaztam meg az akkori események kontextusának leírását. Teljességgel tudatában vagyok annak, hogy nem a lerombolt, megszállt, megigázott és terrorizált Lengyelország a bűnös."
A Gazeta Wyborczának az FBI szóvivője azt mondta: az idézett levél „nem az FBI-ban keletkezett", és „nem fejezi ki pontosan a Szövetségi Nyomozó Iroda álláspontját". Comey még szerdán sajnálatát fejezte ki állításai miatt, ugyanakkor arra a kérdésre, hogy bocsánatot kér-e az ügyben, aznap nemmel válaszolt.
Az FBI főnöke az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeumában múlt szerdán tartott megemlékezésen arról beszélt, az FBI minden új ügynöke számára kötelezővé teszi a múzeum látogatását, hogy lássák: "jó emberek, alárendelve magukat a náci eszméknek, milliók meggyilkolásában segítettek". Comey a holokauszt legszörnyűbb tanulságának mondta azt, hogy az emberek „képesek lemondani az egyéni erkölcsükről, és - egy csoport hatalmának alárendelve magukat - szinte mindenbe beleegyezhetnek". Hozzátette, ezek az emberek „úgy gondolják, hogy a gyilkosok és cinkosaik Németországban, Lengyelországban, Magyarországon és olyan sok más helyen nem tettek semmi rosszat".
Comey kijelentései miatt a lengyel és a magyar külügyi tárca diplomáciai tiltakozó jegyzékeket adtak át