Meghátrált a szlovák kormányfő
Indoklásként Robert Fico csupán azt ismételte meg, hogy egyértelmű politikai felelősség terheli az ellenzéki politikust a Váhostav építkezési nagyvállalat csődközeli helyzetéért, amely szerinte annak a következménye, hogy a jelenlegi alelnök a Radicová-kabinet közlekedésügyi minisztereként nyomott árajánlatokat követelt a szlovákiai autópálya-tenderekre jelentkező cégektől.
"Így fordulhatott elő, hogy az előzetes szakértői becslések 334 millió körül állapították meg a várható árat, ám a Váhostav csupán 137 millióért vállalta el a 16 km hosszú, Turócszentmártont (Martin) elkerülő szakasz építését" - mondta a miniszterelnök.
Ján Fígel határozottan visszautasította ezeket a vádaskodásokat. Egyúttal elképesztő és figyelemelterelő lépésnek minősítette a kormányfő próbálkozását.
"A valóság az, hogy a korábbi tenderek voltak túlárazottak, ezt akarta elkendőzni a miniszterelnök, aki a Váhostav tulajdonosát, Juraj Sirokýt igyekszik menteni, mert bizonyíthatóan ő a kormánypárti Smer-SD egyik mecénása. Ez a cég 2012, vagyis Robert Fico második kormányának regnálása óta más társaságokkal konzorciumban összesen 1,2 milliárd euró értékű, újabb autópálya-szakaszok építésére kiírt tendert nyert, amiből az állítólagos veszteségét kárpótolhatta volna. Nem mi okoztuk a jelenlegi gondokat, és nem a mi felelősségünk, hogy a Váhostav a beszállítóknak csupán az elvégzett munkájuk 18 százalékát akarja kifizetni" - érvelt Ján Fígel.
Szavait az is igazolja, hogy csütörtökön nyomozók jártak a Váhostav pozsonyi és zsolnai székházában, ahol a cég valamennyi könyvelési dokumentumát lefoglalták. "Minden szükséges adat a rendelkezésünkre áll ahhoz, hogy eldöntsük, bűncselekmény történt-e, s ha igen, kit terhet a felelősség" - közölte Tibor Gaspar országos rendőrfőkapitány.
Robert Ficót pozsonyi politológusok gyorsértékelése szerint két ok kényszerítette meghátrálásra. Egyrészt a szlovákiai ellenzéki politikusok bejelentették: ha Ján Fígelt leváltják, akkor valamennyi képviselőjük lemond minden parlamenti tisztségéről és bizottsági tagságáról, egészen a jövő márciusi választásokig megszakít minden politikai kapcsolatot a kormánypárttal.
Nyilván az is sokat nyomott a latban, hogy értesüléseink szerint ezen a héten Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke telefonon, csütörtökön pedig személyesen is igyekezett jobb belátásra bírni a szlovák kormányfőt. Főleg azzal érvelt, hogy a demokratikus társadalomban csak rendkívül súlyos vétség esetén szokás leváltani az ellenzék parlamenti tisztségviselőjét.