Meghalt Tadeusz Mazowiecki

A kommunizmus utáni Lengyelország első miniszterelnöke 86 éves volt.

Nyolcvanhat éves korában elhunyt Tadeusz Mazowiecki, a  kommunizmus utáni Lengyelország első miniszterelnöke. Mazowieckit hétfő reggel kórházban érte a halál, ahova a múlt szerdán láz miatt szállították be – írja a politikus titkárára, Michal Prochwiczre hivatkozva az AP hírügynökség.

Poland's former Prime Minister Tadeusz Mazowiecki attends the unveiling ceremony of a statue of former U.S. President Ronald Reagan in Warsaw November 21, 2011. Poland's first prime minister after the fall of communism, Mazowiecki, died on October 28, 2013 at the age of 86, Polish media reported. Picture taken November 21, 2011. REUTERS/Kacper Pempel (POLAND - Tags: POLITICS OBITUARY HEADSHOT PROFILE)

Ahogy az amerikai hírügynökség méltatja, „a hivatására nézve jogász, alkatilag inkább író és gondolkodó” Mazowiecki kiválóan felkészült volt arra, hogy leszámoljon a kommunizmussal és demokrácia felé lendítse Lengyelországot.

1927. április 18-án született, mélyen katolikus családban. A világháború alatt, tinédzserként kórházi futár volt; a bátyját a nácik a stutthofi haláltáborba küldték, ahonnan soha nem tért vissza. Mazowiecki a világháború után Varsóban jogot tanult, de az egyetemet nem végezte el; újságíró lett, egy katolikus folyóirat szerkesztője, később pedig, a hatvanas években politizálni kezdett. Bekerült a parlamentbe is, 1970-ben azonban eltávolították, azután, hogy tiltakozott a diáklázadások leverése és annak a több tucat munkásnak a halála miatt, akit 1970-ben öltek meg az áremelések miatt kitört tüntetéseken.

1980 augusztusában csatlakozott ahhoz a sztrájkhoz, amelyet több ezer hajógyári munkás tartott az egyik  kirúgott kollégáért, Anna Walentynowiczért, követelt jobb béreket és emlékművet az 1970-ben meggyilkolt munkásoknak. Részt vett a Szolidaritás független szakszervezet létrehozásában, főszerkesztője volt a Szolidaritás hetilapjának, és a kommunista vezetéssel folytatott tárgyalásokon tanácsadó volt Lech Walesa, a mozgalom alapítója és első elnöke mellett. Együtt vészelték át az 1981. december 20-án kihirdetett hadiállapotot is, amelynek az első pár hónapját börtönben töltötték.

Mazowiecki 1989-ben részt vett az ellenzék és a kommunista vezetés közötti kerekasztal-tárgyalásokon, amelyek Lengyelország parlamenti demokrácia lett, az év szeptemberében pedig ő lett első nem kommunista miniszterelnök – nem csak Lengyelországban, hanem az egész egykori szovjet érdekszférában is. „Szilárd meggyőződésem volt, hogy megcsináljuk, sikerülni fog, és lerakjuk egy új ország alapkövét ezeken a romokon” – vallott a kerekasztal-tárgyalásokról egy 2004-es interjúban. Miniszterelnök 15 hónapon át, 1990-ig volt; azután távozott a hatalomból, hogy egy alig ismert közéleti személyiség, Stan Tyminski mögött végzett az elnökválasztáson. A megméretést végül Walesa nyerte.

Mazowiecki később, 1992-től 1995-ig az ENSZ Jugoszláviáért felelős különmegbízottja volt, de a tisztségéről lemondott azután, hogy a szerbek elfoglalták Srebrenicát és megöltek kivégeztek nyolcezer muzulmán fiút és férfit, annak ellenére, hogy a területet az ENSZ biztonsági zónának nyilvánította. „Ezekért az emberekért én nem tehetek mást, mint hogy elmondom a nyugati világnak, ez így nem mehet tovább” – nyilatkozta erről. Ezután visszatért Lengyelországba, ahol parlamenti képviselőként részt vett az 1997-es alkotmány megírásában. 2010 októbere óta a jelenlegi lengyel államfő, Bronislaw Komorowski tanácsadójaként dolgozott. Sokan vádolták azzal, hogy elnéző a kommunistákkal szemben, és az az „éles vonal”, amelyet a múlt és a jelen közé húz, csak szemhunyás a kommunista bűnök felett. „Demokráciát ajánlottam a lengyeleknek, minden lengyelnek, anélkül, hogy jónak nyilvánítottam vagy rossznak bélyegeztem volna őket. Meghúzni ezt a vonalat fejlődés volt. Nem forradalom, amely korábban mindig boszorkányüldözésekhez vezetett” – utasította el a szemhunyás vádját.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.