Meghalt az algériai kínzások irányítója
– Katona voltam, a hazámat szolgáltam. Terroristákkal volt dolgunk, ők sem válogattak a módszerekben – hangoztatta Aussaresses, akinek 2001-ben megjelent visszaemlékezése tabukat döntött Franciaországban. Addig ugyanis a franciák által elkövetett kínzásokról és atrocitásokról nem igazán esett szó, az egykori francia gyarmat megtartásáért vívott háborút egyfajta dicsőséges nosztalgia lengte körül.
Az 1918-ban, egy Bordeaux környéki polgári családban született Aussaresses az algériai harcok egyik legvéresebb szakaszában, az algíri csata idején a francia katonai felderítést irányította – emlékeztetett az AFP. A 2001-ben megjelent könyvében a második világháborús érdemeiért hősként tisztelt katonatiszt részletesen beszámolt arról, hogy ejtőernyősei – a párizsi kormány tudtával – hogyan bírták szóra vagy félemlítették meg a felszabadítási mozgalom tagjait, illetve a polgári lakosságot. Halálosztagokról, kínzásokról és tömeges kivégzésekről számolt be – minden lelkiismeretfurdalás vagy önkritika nélkül. A Philippeville-ben, majd Algírban alkalmazott módszerei feljebbvalóit is megrémítették, de nem állították le a katonái által „O tábornoknak” hívott hírszerzési főnököt.
A könyv megjelenése után emberjogi szervezetek feljelentést tettek Aussaresses ellen. Az akkor 83 éves generálist végül nem az egykor Algériában elkövetett – mai felfogással már egyértelműen háborús bűnnek számító – tettekért, hanem a kínzás dicsőítéséért vonták felelősségre. A pénzbírsággal zárult büntetőper mindenesetre jogi premiernek számított Franciaországban – emlékeztet a Le Figaro. Francia bíróság közvetve ugyanis először ismerte el háborús bűncselekményként azokat a kínzásokat és kivégzéseket, amelyekért a felelősségre vonást az amnesztiatörvények rendre lehetetlenné tették.
A könyv és a per a félszemű tábornok életét is megváltoztatta. A Becsületrendtől megfosztották, lányai lényegében megtagadták. Felesége, aki a II. világháború alatt szintén harcolt a németek ellen a francia ellenállás tagjaként, pár hónappal később elhunyt – nem bírta feldolgozni férje addig elhallgatott, majd szenvtelenül a közvélemény elé tárt múltját. Aussaresses könyvéből kiderült, hogy személyesen felelős két neves algériai partizánvezér haláláért: az egyiket felakasztatta, a másikat egy szakadékba lökette – a francia hadsereg addigi hivatalos verziója szerint a két fogoly öngyilkosságot követett el.
Aussaresses ellen több sikertelen merényletet is elkövettek. Az algériai kínzások elrendelője soha sem értette meg, hogy mi is történik vele – mutatott rá a Le Monde. Mint interjúiból kiderült, tulajdonképpen azért írta meg a történetét, mert unatkozott. Mindazt, ami később vele történt, beleértve a büntetőpert is, óriási igazságtalanságként élte meg.