Meghalt a magyar korona visszaszolgáltatásáról tárgyaló amerikai diplomata
A hetvenes évek végén szerepe volt azokban a tárgyalásokban, amelyek Szent István koronájának, a magyar államiság jelképének Budapestnek történő visszaadásáról folytak - írta nekrológjában a lap, rámutatva, hogy a korona a II. világháború vége óta amerikai megőrzés alatt állt. A Szent Koronát és a koronázási jelvényeket Cyrus Vance amerikai külügyminiszter az amerikai nép képviseletében 1978. január 6-án Budapesten adta át az Országgyűlés elnökének.
Nicholas George Andrews az amerikai külügyminisztérium elismert Kelet-Európa-szakértője volt. A diplomata, aki családja szerint hét nyelven beszélt folyékonyan, 1963-ban John F. Kennedy amerikai és Joszip Broz Tito jugoszláv elnök washingtoni tárgyalásainak tolmácsa volt. Andrews Bukarestben, a Standard Oil vezérigazgatójának fiaként látta meg a napvilágot. 1942-ben elvégezte a Boston környéki Milton Academyt, majd a világháború befejezéséig az amerikai hadseregben szolgált. 1949-ben megszerezte a Princetoni Egyetem diplomáját is. 1950-ben lépett az amerikai külügyminisztérium szolgálatába. Az Egyesült Államok nyugat-berlini, belgrádi, szarajevói és ankarai külképviseletein teljesített szolgálatot. Volt a szaktárca kelet-európai osztályának vezetője és a varsói követség második embere is, a Szolidaritás felemelkedése idején.
Andrews több, kelet-európai témájú tudományos publikáció és két könyv szerzője volt. A külügyi szolgálattól a Nemzeti Védelmi Egyetem kutatójaként, 1984-ben vonult vissza. Nyugállományú diplomataként részt vett az emberi jogok állapotáról kiadott éves külügyi jelentések kelet-európai országokkal és volt Szovjetunió tagállamaival foglalkozó fejezeteinek szerkesztésében. 2010. augusztus 27-én hunyt el a kaliforniai Newport Beachben, tüdőgyulladás szövődményeinek következtében.