Az életével fizetett a modellből lett terrorista

Ismerősei mosolygós, vidám srácnak ismerték a modellként és DJ-ként dolgozó Sharky Jamát, aki tavaly utazott Szíriába, hogy az Iszlám Államhoz csatlakozzon.

„Egy üzenetet kapott, aztán valaki felhívta Szíriából, hogy a fia meghalt. Azt mondta, próbálta hívni a telefonját, mert tartották a kapcsolatot. Automatikusan a hangposta jelentkezett be, és akkor már tudta, hogy a fiának vége” – idézi a Guardian Ibrahim Mohamedet, a SBS Rádió szomáli műsorvezetőjét, akinek az ausztrál fiú édesapja megerősítette a hírt.

Sharky Jama barátjával augusztusban utazott Szíriába, de szüleinek azt mondta, az iraki Falludzsában él. Rendszeresen beszéltek, ezért különösen sokkolta őket a hír, hogy fiuk az Iszlám Állam oldalán harcolva halt meg. Nem tudták, hogy a fiú csatlakozott a szunnita szélsőséges szervezethez.

Sharky Jama
YouTube

Stephen Bucknall, a melbourne-i FRM Modellügynökség vezetője két és fél évig dolgozott vele. „Nagyon szimpatikus, udvarias fiú volt, mindig mosolygott. Nagy jövő állt előtte: tökéletes volt a kifutón, de a lapokban és a televízióban is” – idézi a férfit a CNN.

Hasonló képet festett róla Berhan Ahmed aktivista is, aki gyakran találkozott az ausztrál fiúval különböző rendezvényeken. Jama aktív közösségi életet élt, gyakran zenélt bulikon, népszerű volt. „Beilleszkedett, ismert volt” – mondta. Idővel aztán változtak a dolgok, egyre több időt töltött otthon, visszahúzódóbb lett, de a környezete nem aggódott.

Ahmednek soha nem mondott semmit, ami arra utalt volna, hogy szimpatizál a szélsőséges csoporttal. „De nem lepne meg. Hallasz effélékről hébe-hóba. Az emberek egyszer csak azon kezdenek töprengeni: Hová tartozom? Ki vagyok?” – jegyzi meg.

Az ausztrál külügyminisztérium egyelőre nem tudta megerősíteni a fiú halálhírét. Tony Abbott ausztrál miniszterelnök csütörtökön Jama halálhírére reagálva közleményében azt írta: „Nagyon egyszerű üzenetem van azok számára, akik fontolgatják, hogy csatlakoznak a terroristákhoz: Ne tegyétek! (...) Ez a halál kultusza. Ez nem a vallásról, hanem a halálról szól”.

Becslések szerint mintegy száz ausztrál állampolgár harcol a szélsőséges szunnita szervezet oldalán Irakban és Szíriában, és további 150 főről gondolják, hogy otthonról támogatja a szervezetet, épp ezért az országban szeptemberben meg is emelték a terrorfenyegetettség szintjét.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.