Meghalt a bukaresti tűzvész még egy áldozata
A bukaresti Colectiv klubban október 30-án kitört tűz miatt 61 ember vesztette életét. A tragédia éjszakáján 27-en haltak meg, több mint 150 ember pedig füstmérgezéssel és égési sérülésekkel került kórházba. Azóta további 34 ember halt bele sérüléseibe, a mérgezés utóhatásaiba, illetve a fellépő szövődményekbe. A sérültek közül legtöbben a tragédia utáni második héten haltak meg.
Az áldozatok száma három hete érte el a 60-at, amikor a 19 éves Alexandru Hogea egy bécsi klinikán belehalt a Romániából magával hozott kórházi fertőzésbe. Az eset nyomán sajtóbotrány tört ki: több lap azzal vádolta a román egészségügyi vezetőket, hogy a baleset számos sérültje valójában kórházi fertőzések miatt halt meg, miközben családtagjaik elől eltitkolták, hogy külföldi klinikákon több esélyük lett volna a túlélésre.
A román egészségügyi minisztérium tíz napja bejelentette, hogy minden orvosilag javallott esetben jóváhagyja a tűzvész romániai kórházakban ápolt sérültjeinek külföldi gyógykezelését, de a sérülteket végiglátogató független orvosi konzílium azóta egyetlen esetben sem látta indokoltnak a külföldi ápolást.
A tűzvész 40 külföldi kezelésre küldött sérültje közül tizenegy meghalt. A bukaresti kórházakban jelenleg a klubtragédia 23 sérültjét ápolják, külföldön pedig 29-en vannak kórházban.
A baleset nyomán - a hatóságok hanyagsága és a közéletet átszövő korrupció ellen lázadva - tüntetők tízezrei vonultak utcára országszerte, a népharagra hivatkozva pedig lemondott Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök és kormánya. A médiában Colectiv-forradalomként emlegetett társadalmi megmozdulás hatására Romániában a politikusok kihátráltak a hatalom első vonalából, Bukarestben pedig Dacian Ciolos volt uniós biztos vezetésével szakértői kormány alakult.