Meggyilkoltak egy miniszterhelyettest Iránban

Az ipari tárca második embere, Szafdar Rahmatabadi a kocsijában ült, amikor vasárnap este közvetlen közelről agyonlőtték.

Vasárnap este Teheránban meggyilkolták Szafdar Rahmatabadit, az iráni ipari minisztérium második számú vezetőjét. A miniszterhelyettes éppen be akart szállni a kocsijába a teheráni Szalaban téren, amikor végeztek vele: közvetlen közelről fejbe és mellkason lőtték. Az ügyben egyelőre sem indítékot, sem gyanúsítottat egyelőre nem neveztek meg, egy névtelenséget kérő rendőrtiszt csak annyit árult el, hogy Rahmatabadi gyilkosa a kocsiban várta a politikust. Dulakodásnaak – írja az IRNA hírügynökségre hivatkozva a Reuters – nem volt nyoma a helyszínen.

Iránban a politikai gyilkosság nem olyasvalami, amiről senki nem hallott, de az áldozatok többnyire a perzsa ország atomprogramját irányító kutatók közül kerülnek ki, tavaly januárban például Musztafa Ahmadi-Rosan egyetemi tanárral, a natanzi urándústó egyik munkatársával végzett egy autóba rejtett pokolgép. 2007 óta Iránban összesen öt atomkutatót gyilkoltak meg, Teherán pedig rendszerint Izraelre és a nyugati szövetségeseire mutat felelősként. (Izrael rendszerint nem kommentálja, az Egyesült Államok elutasítja ezeket a vádakat.)

Bár úgy hírlik, az elmúlt hónapokban a Forradalmi Gárda több tisztjét és tartományi tisztségviselőket is támadás ért Iránban – rájuk szunnita szélsőségesek vadásznak –, Rahmatabadi az első magas rangú közéleti személyiség, akinek a meggyilkolásáról az állami média is beszámol. Hogy kinek a célpontja lehetett, arról még találgatások sem láttak napvilágot. Az ipari tárcánál Rahmatabadi a bányászatért és a kereskedelemért felelt, még az előző elnök, Mahmúd Ahmadinezsád kormányában is. Az nem valószínű, hogy a meggyilkolásának köze lenne Irán atomprogramjához, amelyről csütörtöktől szombatig tárgyalt Genfben Mohamed Dzsavad Zafari iráni külügyminiszter a nagyhatalmak – az ENSZ BT öt állandó tagja és az Európai Unió – képviselőivel. Bár a tárgyalásoktól sokan végre valódi áttörést vártak, ez végül elmaradt, Izrael pedig rossz megállapodástól félve a nagyhatalmaknál lobbizik mindenfajta menetrend ellen, amelynek nem az a vége, hogy Teherán lemond az atomprogramról.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.