Kész lemondani a kirgiz elnök

Kurmanbek Bakijevet kirgiz elnök bejelentette kedden, hogy kész lemondani, amennyiben a hatóságok szavatolják az ő és a családja biztonságát.

A kirgiz átmeneti kormány elrendelte az elűzött államfő letartóztatását, és megfosztotta Kurmanbek Bakijevet mentelmi jogától azzal az indokkal, hogy polgárháborút akar kirobbantani az országban - közölte kedden a kirgiz átmeneti kormány igazságügyi és rendvédelmi szerveinek működéséért felelős illetékes.

A kirgiz átmeneti kormány elrendelte az elűzött államfő letartóztatását, és megfosztotta Kurmanbek Bakijevet mentelmi jogától
Dzsalálábád, 2010. április 13. Kurmanbek BAKIJEV, Kirgizisztán hatalomból elmozdított elnöke az ország déli részén fekvő Dzsalálábád főterén támogatóihoz beszél 2010. április 13-án, mellette egyik testőrének a géppisztolyt tartó keze látszik. Ezen a napon az ellenzékiekből alakult kirgiz átmeneti kormány megfosztotta Bakijevet mentelmi jogától, és elrendelte az elűzött államfő letartóztatását. Hozzátették: amennyiben Bakijev a nap folyamán nem adja fel magát önként, hatósági akciót indítanak az elfogására. (MTI/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Azimbek Beknazarov szerint Bakijev jelenleg az ország déli részén fekvő Dzsalálábád városában zajló tüntetésen szónokol, és polgárháborúra szólít. "Amennyiben ezt ölbe tett kézzel nézzük és hallgatunk, a nép minket fog felelőssé tenni az emberi áldozatok miatt" - mondta Beknazarov. Hozzátette, hogy Bakijev megpróbálja megosztani a népet "északiakra és déliekre".

Beknazarov szerint Bakijev ellen bűnvádi eljárás indult, és amennyiben a dzsalálábádi tüntetés után nem adja fel magát, akkor a szakszolgálatok akciót indítanak elfogására.

A kirgiz ügyészség kérésére a bíróság elfogatóparancsot adott ki Danijar Uszenov volt miniszterelnök és Bakitbek Kalijev védelmi miniszter ellen is. Letartóztatási parancsot adott ki továbbá az államfő fivére, Zsanibek Bakijev ellen, aki az államvédelmi szolgálatot vezeti, illetve az államfő fia, Marat Bakijev ellen, aki a nemzetbiztonsági szolgálatnál dolgozott. Mindnyájukat "különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosságok megszervezésével" vádolják. Az ügyészség szerint ők adtak parancsot az április 7-én lezajlott tüntetés résztvevőinek lövetésére. A tüntetésen 81-en haltak meg.

Beknazarov szerint az átmeneti kormány határozott arról is, felfüggeszti az alkotmánybíróság működését, hogy megakadályozza az ország megingatására irányuló kísérleteket.

"Az alkotmánybíróság annak idején lefektette a demokráciától a monarchiáig vezető utat, és ezzel csorbította a kirgizek alkotmányos jogait, továbbá szemet hunyt az országban tapasztalt törvénytelenségek felett" - mondta Beknazarov.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.