Megfenyegette a Bild főszerkesztőjét a német államfő
Christian Wulff lassan egy hónapja áll a támadások kereszttüzében, mert bebizonyosodott: a 2010 májusában államfővé választott kereszténydemokrata politikus korábban, még Alsó-Szászország tartomány miniszterelnökeként ingatlanvásárlásához 500 ezer eurós magánhitelt kapott az atyai jó barátjának tekintett üzletembertől. A kölcsönt – amit papíron a vállalkozó felesége folyósított – Wulff visszafizette, de úgy, hogy azt az atyai jó barát segítségével egy kereskedelmi banknál, a stuttgarti BW-Banknál a kiemelt ügyfeleknek járó, nagyon alacsony kamatozású építési hitellé alakították át.
A német sajtóban megjelent cikkek szerint a Bild-affér még tavaly decemberben kezdődött. A Wulff magánhitele után nyomozó bulvárlap szerkesztőségéhez az államfő eljuttatott egy állásfoglalást, de azt váratlanul visszavonta. Ezt követően Wulff felhívta Kai Diekmann főszerkesztőt, akit azonban nem ért el. Hagyott viszont a hangpostáján egy dühödt hangú üzenetet, amelyben azt mondta, hogy a Bild „átlépte a Rubicont”, s ha a bulvárlap további részleteket hoz nyilvánosságra, annak büntetőjogi következményei lesznek – írta a Focus Online.
Pár nappal később Wulff ismét felhívta a korábbi kereszténydemokrata kancellár, Helmut Kohl bizalmasának számító Diekmannt. Az államfő bocsánatot kért a hangvételért és a fenyegetőzésért. A Bild Zeitung egy kiterjedt szerkesztőségi vita után úgy döntött: a történtekre fátylat borít, arról nem tudósít. E döntésnek azonban nem volt kihatása az egyre dagadó Wulff-üggyel kapcsolatos további cikkekre – olvasható a Bild Zeitung hétfői közleményében. Wulff felhívta a Bild Zeitung kiadója, az Axel Springer-csoport elnök-vezérigazgatóját is. Matthias Döpfner azonban világossá tette, hogy szerkesztőségi ügyekbe nem kíván beavatkozni – emlékeztetett a Spiegel Online.
A Bild-botránnyal kapcsolatban Wulff egyelőre nem nyilatkozott. A német államfői hivatal az ügyet azzal kommentálta, hogy az elnök nagy becsben tartja a sajtószabadságot és ezért tett nyilatkozatokat a családi háza és magánnyaralásai kapcsán. A teljes képhez tartozik, hogy Wulff nagyon sokáig hallgatott, s amikor karácsony előtt végre megszólalt, akkor úgy fogalmazott: sajnálja, ha nem elég egyértelműen fogalmazott a magánhitel kapcsán.
A Német Újságíró Szövetség (DJV) szerint megengedhetetlen, hogy hírességek, így politikusok nyomást gyakoroljanak a velük kapcsolatos kritikus tudósítások szerzőire. Michale Konken, a DJV elnöke arra buzdította a német újságírókat: senkitől se hagyják magukat befolyásolni – írta a Welt Online.
Közben egy „hátsó padsoros”, azaz kevéssé ismert liberális képviselő távozásra szólította fel Wulffot. – Az államfő ürítse ki a berlini Bellevue-kastélyt (az államfői rezidenciát - a szerző megj.) És térjen vissza hannoveri családi házába - idézte a dpa Erwin Lottert. Az FDP-s Bundestag-képviselő hozzátette: szégyelli magát, hogy Wulffra voksolt az államfő-választáson. Az Angela Merkel (CDU) kancellár vezette keresztény-liberális kormánykoalíció eddig kiállt az államfő mellett.
Az ellenzéki SPD részéről nyilatkozó politikusok szerint Wulff egyre ellentmondásosabb tetteivel nehéz helyzetet teremt. Mindenesetre Németország nemzetközi megítélésnek nem tenne jót, ha Európa vezető gazdasági hatalma két éven belül másodszorra „cserélne” államfőt.