Megbukik az euró, ha nem hangolják össze az uniós fiskális politikát
Ausztria és Magyarország valamennyi nagykövete meghívást kapott a pannonhalmi főapátságba szervezett külképviseleti értekezletre. A fórumon a két ország külügyminisztere mellett a közép-európai együttműködés támogatójaként bemutat Franco Frattini, az olasz szaktárca vezetője is részt vett.
A felszólalok nagyon sok témát érintettek, kitértek a válság természetére, a nemzeti fiskálispolitikára, értékelták az „arab tavaszt”, szorgalmazták az unió bővítését, s mindegyikük támogatta, hogy az európai közösség nagyobb figyelemmel forduljon a Nyugat-Balkán felé.
Martonyi János magyar külügyminiszter a közép-európai együttműködés erősítése és nyitottsága érdekében érvelt. Közép-Európának szerinte nincsenek földrajzi határai, mert szellemi, kulturális és spirituális térség, sok tekintetben hasonló történelmi háttérrel, s világszemlélettel.
Ezt a természetes kapcsolatrendszert kell lefordítani a gazdasági együttműködés nyelvére – fogalmazott. Hangsúlyozta: a közép-európai együttműködést az európai közösségen belül és aannak erősítése érdekében lehet csak elképzelni.
Martonyi szerint válsághelyzetben elfogadható és érthető, hogy az unión belül a kormányközi kapcsolatok nagyobb hangsúlyt kapnak, ám az unió egész intézményrendszerének megerősítése nélkül az integráció lelassul.
A magyar miniszter kezdeményezte, hogy ezentúl minden évben rendezzenek egy közép-európai fórumot Pannonhalmán.
Sok kérdést érintett felszólalásában Michael Spindelleger osztrák külügyminiszter. Ő arra figyelmeztetett: nem küzdöttük még le a válságot. A nagy állalmadóssággal küzdő országok pénzügyi, gazdasági helyzete egyelőre nem oldódott meg.
Szerinte az a fontos, hogy az uniónak gyorsabb legyen a regálóképessége a válságokra, mégpedig új, innovatív utak felmutatásával. Hangsúlyozta: a súlyos helyzetbe került tagországok megmentése az egész európai közösség érdeke.
Spindelleger felhvta a figyelmet arra: a gazdasági kérdések megoldására tett erőfeszítések közepette sem szabad megfeledkezni az emberi jogok megvédésétől. Kiemelte: Ausztria határozottan kiáll a vallásszabadság, s ezen belül a vallási kisebbségek szabadsága mellett. Védi a sajtó, a nyilvánosság szabadságát, és az újságírókat. Fontosnak tartja a gyermekek és a nők helyzetének javítását.
Franco Frattini olasz külügyminiszter is foglalkozott a válsággal: nem tudja a közös fizetőeszköz túlélni a krízist, ha huszonhét különböző nemzeti fiskálispoloitika létezik az unióban, fogalmazott. Kijelentette: A súlyos gazdasági válságban a szolidaritás az unió életbiztosítási kötvénye, mely garantálja a közösen megépített Európa-ház fennmaradását és megerősödését.
Szóvá tette – csakúgy mint osztrák kollégája- , hogy válság idején mindig megerősödnek a könnyebb megoldást vízionáló szélsőséges, fundamentalista erők.Ellenük a lehető leghatározottabban fel kell lépni – figyelmeztetett egybehangzóan Frattini és Spindelleger.
Az olasz külügyminiszter is az unió bővítése mellett foglalt állás, s elmondta: fontosnak tartja, hogy Törökország is a közösség tagja legyen.