Megapárttal jönnek a német neonácik
Új szélsőjobboldali pártot alapít Németországban a hírhedt neonáci Christian Worch. A párt neve már meg is van: Jobboldal párt, rímelve az exkommunisták által alapított Baloldal pártra. Van internetes oldaluk és választási programjuk is: a német identitás védelme. A pártalapítás célja a különféle – az NPD-től a Republikánusokig terjedő –szélsőjobboldali irányzatok egy mozgalomba terelése. Az alapító mindenkit szívesen lát, aki a CDU-tól jobbra helyezkedik el. Igaz, a Spiegel szerint nem épp a legszalonképesebb személy próbál most új pártot gründolni: az 56 éves Christian Worch a legszélsőségesebb politikusok közé tartozik még a neonácikon belül is. Öt és fél évet ült börtönben uszításért és rasszista izgatásért. Számlájára írható a holokauszttagadás, sőt, megpróbálta feltámasztani az NSDAP-t, a német náci pártot is. Végül beérte két szélsőjobboldali sejt létrehozásával, mindkettőt be is tiltották.
Worch a Spiegel cikke szerint Hamburgban született és nőtt fel, a nemzeti szocializmust 14 éves korában fedezte fel –anyja polcán ott állt a Mein Kampf. Később nagy port kavaró nyilvános akcióiról vált híressé: a hetvenes évek végén például szamárálarcot öltött magára, nyakába akasztott egy táblát, amelyen ez állt: „Én a szamár, még mindig elhiszem, hogy a koncentrációs táborokban zsidókat gázosítottak el”. Így vonult végig Hamburg utcáin. Most a kelet-németországi Parchimban él, és valóságos jogi szakértővé képezte ki magát. Tüntetéseket szervez, és amikor ezeket a hatóságok betiltják, akkor bíróság előtt támadja meg a döntést. Teheti, mert dolgoznia nem kell: több ingatlant is örökölt, így anyagilag független.
Hosszú szélsőjobboldali karrierje során egyvalami nem volt: pártaktivista. A szélsőjobboldali NPD-t és DVU-t kívülről támogatta, de túl gyengének érezte őket. Most úgy döntött, ideje, hogy színre lépjen: más kérdés, hogy ismerői szerint összeférhetetlen, eddig minden munkatársával összerúgta a port. Titokban tartja, hogy vajon mekkora taglétszámra számít. Hogy ő maga elrettentő figura lenne? Ugyan már. Ahogy Worch véli, a német társadalomnak legfeljebb egy százaléka van tisztában a múltjával, a többi azt se tudja, kicsoda. És amúgy sem fogadnának be mindenkit – tromfol.