Még több francia katona megy Maliba
A párizsi védelmi minisztérium bejelentette, hogy a nyugat-afrikai országban harcoló egységeinek létszámát fokozatosan 2500-ra emelik. Keddre virradó éjjel máris negyven páncélozott járműből álló francia konvoj érkezett Elefántcsontpartról a Mali fővárosba – írja bamakói diplomáciai forrásokra hivatkozva az AFP. A páncélosok csatlakozni fognak a francia különleges szárazföldi egységekhez, amelyek máris a lázadók által ellenőrzött északi országrészben állomásoznak, és információkkal segítik saját légierejüket, illetve a helikopterekkel és harci gépekkel támadó mali kormányerőket. A francia csapaterősítésre annál inkább szükség van, mivel a többnemzetiségű afrikai haderő összeállítására és bevetésére még időre van szükség. Kedden Bamakóban a nyugat-afrikai országok vezérkari főnökei eldöntötték, hogy mintegy 3000 főnyi többnemzetiségű haderejük a franciákat váltja majd ki Maliban. Nigéria 600, Niger, Burkina Faso, Togo és Szenegál 500-500 katonát küld a kontingensbe, Benin 300-at, Guinea és Ghána pedig 120-120-at. Jean-Marc Ayrault francia miniszterelnök csütörtökön egy parlamenti beszédében azt mondta, az afrikai kontingens egy héten belül megérkezik Maliba.
Párizs a diplomáciai hadszíntéren máris győzelmet aratott. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa közép-európai idő szerint hétfő éjjeli ülésén támogatásáról biztosította a Maliban végrehajtott francia katonai intervenciót, illetve az iszlamisták visszaszorításának párizsi tervét. Valamennyi BT-tagállam elismerte a francia beavatkozás jogszerűségét, Oroszország ráadásul meg is dicsérte a francia diplomáciát, amiért az ENSZ-határozatokkal összhangban jár el.
Közben Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője bejelentette, hogy csütörtökön az uniós külügyminiszterek is összeülnek. Biztosra vehető, hogy a rendkívüli külügyminiszteri ülés is támogatja majd a francia katonai akciót, noha újabb tagállam aligha csatlakozik a mali kormányerőket támogatókhoz. A britek már korábban bejelentették, hogy légi logisztikai segítséget nyújtanak a franciáknak, és kedden a belgák is közölték, hogy két szállító repülőgéppel és egy mentőhelikopterrel, valamint az ezek működtetéséhez szükséges mintegy 80 katonával segíti a francia intervenciót. Németország viszont – amely támogatja Párizs katonai akcióját – bejelentette, hogy harcoló egységekkel nem kíván bekapcsolódni a hadműveletekbe.