Még tíz évig Afganisztánban maradnak az ausztrál csapatok
A vitát a háborúellenes zöldek kezdeményezték az ausztrál hadsereg afganisztáni missziójáról, mivel az utóbbi hónapokban megtört a szerepvállalást támogató nemzeti egység, s kétségek merültek fel a részvétel céljait és stratégiáját illetően. Ausztrália egyike volt az első államoknak, amelyek csatlakoztak a háborúhoz.
A misszió támogatottsága azért is csökkent, mert idén jelentősen megnövekedett a háború ausztrál áldozatainak száma, immár 21 katona vesztette életét az afganisztáni harcokban.
Ausztráliában a kormány dönt az ország hadviselési kérdéseiről, anélkül, hogy a parlamenttel konzultálna. Most azonban a kisebbségi kormány külső támogatóinak, a zöldeknek a nyomására vitára bocsátotta a kérdést. Az azonban elég valószínűtlen, hogy a vita lényeges változást eredményez, mivel a főbb politikai pártok továbbra is kitartanak az ország legfontosabb katonai szövetségese, az Egyesült Államok mellett.
Ausztrália jelenleg 1550 katonával vesz részt az afganisztáni háborúban, amely a legnagyobb nem NATO-csapat a térségben. A vita kezdete előtt néhány tucatnyian, főleg veteránok gyűltek össze a parlament előtt, hogy a csapatok mihamarabbi kivonása mellett tüntessenek.
Julia Gillard miniszterelnök és Tony Abott ellenzéki vezető hangsúlyozta: a vitát arra szeretnék felhasználni, hogy megerősítsék az afganisztáni szerepvállalás kétpárti támogatottságát. Az ausztrál csapatok jelenleg a dél-afganisztáni Uruzgán tartományban teljesítenek szolgálatot, ahol egy helyi zászlóaljat képeznek ki a biztonsági feladatok ellátására.
"Ausztrália nem hagyja cserben Afganisztánt, de realisztikusan kell a jövőbe néznünk. Az átmenet sok időt vesz igénybe, s mi legalább még egy évtizedig ott maradunk, mindent megteszünk, hogy Afganisztán ne legyen újra a terroristák paradicsoma" - mondta Gillard a vitát megnyitó beszédében. A tanácskozáson Stephen Smith védelmi miniszter ugyanakkor hibáztatta az Egyesült Államokat, amiért az iraki háború elterelte a figyelmet a megfelelő afganisztáni stratégia kialakításáról.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem stratégiai és védelmi tanulmányokkal foglalkozó professzora, Hugh White szerint a miniszterelnök asszony érvelése, miszerint az ausztrál katonák a terroristák elűzésével saját hazájukat is védik, nem túl meggyőző. A háború 2001-es kezdete óta az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat áthelyezte bázisait Pakisztánba, Jemenbe és Szomáliába, s így továbbra is terrorfenyegetést jelent Ausztrália számára. White szerint az emberek többsége úgy gondolja, hogy Ausztrália azért van jelen Afganisztánban, mert az Egyesült Államok azt akarja, hogy ott legyen.