Még Szíria is jobb Görögországnál

A BDO nemzetközi pénzügyi tanácsadó cég felmérése szerint polgárháború ide vagy oda, az üzleti élet inkább a nagy államadósságtól, semmint a polgárháborútól és az állami erőszaktól fél.

A BDO világszerte ezer közép- és nagyvállalkozás pénzügyi főnökét kérdezte meg a külföldi befektetésekről. A válaszokból összeálló kép szerint aki más országba visz pénzt, azt sokkal inkább a gazdasági környezet, semmint a politikai helyzet érdekli. Így lehet, hogy a felmérésben részt vevők befektetési szempontból a másfél éve polgárháború sújtotta Szíriát is biztonságosabbnak tartják annál a Görögországnál, amely az Európai Unió köldökzsinórján tengődik. – írja az AP amerikai hírügynökség. Görögországnál csak Irán és Irak kockázatosabb – derül ki a felmérésből. A tíz, gazdaságilag a legtöbb kockázatot rejtő ország között egyébként nem Görögország az egyedüli, amelyik eurót használ, hanem ott van közöttük a szintén pénzügyi segélyre fanyalodó Spanyolország is, többé-kevésbé annak ellenére, hogy az Európai Unió negyedik legnagyobb gazdaságáról van szó.

A megkérdezett pénzügyi igazgatók húzódozása Görögországtól és Spanyolországtól a gazdasági válság lényegére világít rá, a talpra álláshoz ugyanis ezeknek az országoknak égető szüksége lenne a magánszektorból érkező pénzekre, amelyek a megszorítások miatt kieső kormányzati összegek után támadt űrt lennének hivatottak betölteni – jegyzi meg az AP. Ennek fényében nem túl biztató, hogy a görög és a spanyol befektetésekhez főleg Brazíliában és Kínában, e két kiemelkedő gazdasági teljesítményt nyújtó országban nem fűlik a cégvezérek foga.

Ami viszont az eminenseket, a gazdaságilag vonzó országokat illeti, azon a felmérés tanúsága szerint éppen Kínáé az első hely. Kedvelt terjeszkedési helyszín még az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, India, Japán, Brazília és Németország is. Figyelemre méltó másrészt – mondja Martin Van Roekel BDO-vezérigazgató –, hogy a befektetőket nem érdekli túlságosan az Európán kívüli országok államadóssága. Japáné azért nem, mert ott ugyan az államadósság már a GDP kétszeresére rúg, de ez belső államadósság, és nem a külföldi hitelezőktől való függés, mint Görögországban. Az Egyesült Államok a dollár vezető szerepének előnyeit élvezi, legnagyobb hitelezője, Kína ugyanis aligha fogja hagyni bedőlni azt az országot, amelynek pénznemében valutatartaléka jelentős részét őrzi.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.