Még szerencse, hogy van közöttünk egy kelet-német
- Az óvodában nem mondhattam meg, hogy nyugati csatornákon nézek mesefilmeket, erre kértek a szüleim. A német egyesüléskor már nyolc éves voltam, emlékszem az euforikus hangulatra, ahogy átmentünk Nyugat-Berlinbe, ahol egy egy étteremben egy söralátétre kaptunk pecsétet az átruccanás emlékére - idézi fel az NDK megszűnésének napjait Uwe Ney. A 28 éves férfi, aki egy Bundestag-képviselőj munkatársa, Kelet-Berlinben született 1982-ben. - Az előző rendszerben valószínűleg kerültem volna a politikát - mondja a parlament Zöld frakciójának politikusa, aki annak ellenére, hogy az NDK-ról csak halovány gyermekkori emlékei vannak, az ország nyugati részén töltött egyetemi évei alatt is olykor "ossinak" azaz keletinek érezte magát. - Egyszer, mikor egy tanárt kijavítottam, hogy ki volt az NDK első államfője, gúnyosan megjegyezte: Még szerencse, hogy van közöttünk egy kelet-német is". - mondja a politológusként végzett Ney, bár hangsúlyozza, ilyen élménye kevés volt. - A nyugaton született diákok inkább érdeklődőek voltak és meglepődtek, mikor meséltem nekik az itteni életről, hogy keleten is hasonló, hétköznapi emberek élnek.
Ney szerint az információhiányhoz hozzájárul az is, hogy az iskolában és az egyetemen sem kerül elő hangsúlyosan a kelet-német politikatörténet a történelemórákon. - Ez abból is adódik, hogy valójában nem egyesült a két állam, hanem az NDK csatlakozott a Német Szövetségi Köztársasághoz és átvette annak alkotmányát és intézményrendszerét. Minden területen a nyugati rendszert vettük át, nyugati szakemberekkel, figyelmen kívül hagyva, hogy bizonyos területeken az NDK-ban is voltak jól működő rendszerek, mint az egészségügy és az oktatás. Így kialakult az a szereposztás, hogy a nyugatiak mindent jobban tudnak, a keletiek ügyetlenek, nem képesek gyakorlatiasan gondolkodni.
Azt hiszem, hogy az NDK polgárainak véleményére jobban oda kellett volna figyelni a változás során. Ennek elmaradása az oka a kiábrándultságnak az egyesüléssel kapcsolatban, amely az idősebb korosztályban tapasztalható. Ők azt érezték, hogy az addigi életüket, szakmai teljesítményüket leértékelték - véli a zöldpárti frakció munkatársa. Úgy látja, az egykori NDK mai nehézségeit, a munkanélküliséget és az elvándorlást - ma 1,7 millióval élnek kevesebben az országrészben, mint az egyesülés előtt 16 milliós országban - gyakran el is túlozzák. Elvégre Németországban észak és dél is eltér egymástól: a különbség egy hamburgi és egy bajor között van akkora, mint egy keletnémet és egy nyugatnémet között.
- Október 3., a Német Egység Napja, nem egy olyan látványos ünnep, mint a nemzeti ünnepek Európa más országaiban vagy az Egyesült Államokban. Azt hiszem azonban ennek semmi köze az egyesülés értékeléséhez. Sokkal inkább a német történelemhez és a németek sajátos viszonyához a nemzeti büszkeséghez. Németországban sokkal több nemzeti lobogót látni a foci vb alatt - akkor még baloldali körzetekben is- mint a nemzeti ünnepen - véli Ney, megjegyezve, hogy az ossi-wessi megosztottság ma már nem érhető tetten a mindennapokban. - Az egyetlen dolog, ami furcsa és nem is tudom megmagyarázni, de Berlinen belül ma is a keleti részben lakom és nem is szeretnék a nyugati kerületekbe költözni - mondja mosolyogva.