Még mindig áll Brüsszel
Négyszáz rendőr ellenőrzi majd a villamos-, busz- és metrójáratok biztonságát, és bővítik a brüsszeli tömegközlekedési vállalat (STIB/MIVB) alkalmazottai hatósági jogköreit – erről döltött a belga belügyminiszter asszony, Joelle Milquet, miután szombat hajnalban a tömegközlekedési vállalat egyik biztonsági munkatársát agyonverték egy helyszínelésnél Brüsszelben. A gyilkosság akkora felháborodást váltott ki a tömegközlekedési vállalat dolgozóiból, hogy szombat óta sztrájkolnak minden vonalon. Joelle Milquet a vállalat és a szakszervezetek képviselőivel tárgyalt hosszasan hétfő este. A megbeszélések eredményeinek keddi bejelentése óta sem állt helyre a tömegközlekedés a belga fővárosban, miután a szakszervezetek a nap folyamán a munkásgyűléseken ismertetik az intézkedéseket, majd a tagság szavaz róluk. Feltehetően csak szerdára áll helyre a tömegközlekedés Brüsszelben, de lehet, hogy csak az áldozat temetése után.
Az incidens szombat hajnalban történt: összeütközött egy menetrendszerűen közlekedő busz és egy személygépkocsi. A sofőr – akit ismertek a hatóságok különböző drogügyletekkel kapcsolatban – valószínűleg ittas volt. Annyira azonban még magánál volt, hogy felhívja cimboráját, akivel péntek este együtt mulattak. A helyszínre érkező 28 éves fiatalember egyetlen, fejre mért csapással megölte az éppen fényképeket készítő, intézkedő biztonságit. Az 56 éves áldozat Iliaz Tahiraj, albán származású, és 29 éve dolgozott a vállalatnál. Az elkövető, Alexander Vander Elst elmenekült, majd később feladta magát.
Az új jogkörök értelmében a STIB/MIVB biztonsági tisztjei is igazoltathatnak, és a gyanúsítottakat az eddigi fél óra helyett két órán át is fogva tarthatják, amíg a rendőrség megérkezik. A tömegközlekedési vállalat további ötven embert vesz fel biztonságinak. Az ellenőrök pedig ezek után nem dolgoznak egyedül, mindig mellettük lesz egy biztonsági szakember is.
A STIB/MIVB (a két mozaikszó a kétnyelvűség miatt szükséges) 6500 dolgozója azonban nem biztos, hogy elégedett lesz az intézkedésekkel. Verbális, fizikai agresszióra panaszkodnak, miközben ők nem tehetik meg, hogy elkerülik a város rázósabb részeit, ha a munka oda köti őket.
A sztrájk megzavarta a húsvétra érkező turistákat váró város életét. Kedden a metrólejáratoknál az 56 éves áldozatra emlékezve tájékoztatták az utasokat a munkabeszüntetésről. A taxitársaságok alig bírják kiszolgálni a megnövekedett keresletet. Jól jár viszont a flamand területeken működő De Lijn tömegközlekedési vállalat, amely a flamand országrészt köti össze Brüsszel északi részével, ahol jelenleg csak nekik futnak buszaik.