Még egy szeg Aszad koporsójában

A szombat óta ostrom alatt álló Aleppóból tízezrével menekülnek az emberek. Az utcákon akciófilmeket idéző gerillaharc folyik, se élelem, se áram nincs.

Az arzenált tekintve a küzdelem kiegyenlítetlen, de a felkelők így is tartják állásaikat Szíria második legnagyobb városában és kereskedelmi központjában, Aleppóban. Az egyik fő stratégiai helyszín a város délnyugati részén fekvő Szalah al-Din negyed, ahova a Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen harcoló fegyveresek két napja vették be magukat, és úgy tűnik, Valid Moallem szír külügyminiszter fenyegetése valóra válhatott, egy katona ugyanis az állami televíziónak azt nyilatkozta, hogy vasárnap délutánra a kormányerők visszafoglalták a negyedet. Ezt egy ellenzéki aktivista később cáfolta.

Az ellenzéki Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) egyik mesterlövésze Aleppóban
A sniper from the Free Syrian Army takes position in Aleppo July 29, 2012. REUTERS/Obeida Al Naimi (SYRIA - Tags: POLITICS CONFLICT CIVIL UNREST MILITARY)

Miközben Aleppót helikopterekről, vadászgépekkel és tankokkal támadja a hadsereg, az ellenzék vasárnap már arra szólította fel az arab és a nyugati országokat is, hogy adjanak fegyvereket a felkelőknek. Aszad nem úszhatja meg a felelősségre vonást – tette hozzá Abdelbaszet Szajda, a párizsi székhelyű Szíriai Nemzeti Tanács (SNC) elnöke.

A harcok elől tízezrével menekülnek Aleppo lakói. Eddig mintegy kétszázezren hagyták el otthonukat, többnyire a környékbeli kisebb települések vagy Törökország felé. Valerie Amos humanitárius ügyekért felelős ENSZ-főtitkárhelyettes szerint a menekülők mellett sokan vannak olyanok is, akik egyszerűen csapdába estek a városban, és iskolákban, illetve más középületekben bújnak el. Amos felszólította a felkelőket, hogy engedjenek szabad utat a segélyszervezetek előtt, és tartózkodjanak a polgári személyek elleni támadásoktól. A városban elfogyott az élelem, a kevés nyitva lévő üzletet azonnal megrohanják az éhezők. Nincs áram sem.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa mindeközben kiút nélküli patthelyzetbe merevülten asszisztál a történésekhez, Oroszország és Kína ugyanis továbbra is vétóval fenyeget mindenféle határozatot, amely szankciókat helyez kilátásba az Aszad-rezsimmel szemben. Bár a BT elnöki tisztségét a héten az állandó tag Franciaország veszi át, szakértők szerint nem valószínű, hogy képes lesz kilendíteni a holtpontról a helyzetet. Az orosz ellenkezésre Alekszander Lukasevics külügyi szóvivő szolgáltatta a legutóbbi példát: szerinte Moszkva abba sem megy bele, hogy az Európai Unió tagországainak felségvizein a helyi hatóságok átvizsgálják azokat az orosz hajókat, amelyeket azzal gyanúsítanak, hogy fegyvereket szállítanak Szíriába. (A damaszkuszi vezetés 2020-ig összesen ötmilliárd dollár értékben rendelt fegyvert Oroszországtól, amelynek egyébként haditengerészeti támaszpontja van a közel-keleti országban.)

Amíg az Aszadot hóhérnak nevező külügyminiszter, Laurent Fabius vezetésével Franciaország a BT-tagokat győzködi a fellépésről, Leon Panetta amerikai védelmi miniszter a régiót járja végig, hogy támogatást szerezzen Aszad elmozdításához. Panetta Tunéziába, Egyiptomba, Izraelbe és Jordániába látogat el; ahogy a rezsimet Aleppo miatt mészárlással gyanúsító Fehér Ház nevében nyilatkozott, az ostrom csak „még egy szeg lesz Aszad koporsójában”.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.