A likviditás kérdése égetően sürgős, Görögország akár két héten belül fizetésképtelenné válhat - közölte Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter brüsszeli sajtótájékoztatóján hétfőn, az eurózóna pénzügyminisztereinek tanácskozását követően.
Meg vannak számlálva Görögország napjai
Közös nyilatkozatot adtak ki hétfőn az eurózóna pénzügyminiszterei, amelyben üdvözlik, hogy sikerült felgyorsítani az érdemi egyeztetéseket a görög mentőcsomagról és a reformtervről, de megjegyzik, hogy a nézetkülönbségek áthidalásához további idő és erőfeszítés szükséges.
"Üdvözöljük a görög hatóságok szándékát, hogy felgyorsítsák az intézményekkel folytatott munkát a felülvizsgálat időbeni sikeres lezárásának érdekében" - áll a pénzügyminiszterek nyilatkozatában.
Nem hagy kétséget a közlemény afelől, hogy az eurócsoport továbbra is a február 20-án Brüsszelben kelt megállapodást tekinti tárgyalási alapnak. Három hónappal ezelőtt az eurócsoport abban állapodott meg, hogy június végéig meghosszabbítják az Athénnak reformokért cserébe biztosított mentőprogramot.
A megállapodásban rögzítették azt is, hogy Athén a már elfogadott reformprogram intézkedésein változtathat, de a terv fiskális összhatását nem módosíthatja, a korábbi megállapodásokat nem rúghatja fel, s nem hozhat olyan egyoldalú intézkedéseket, amelyek a program céljait veszélyeztetnék.
Athén akkor juthat hozzá a mentőprogramban neki elkülönített további pénzhez, ha sikerül megállapodni az új reformprogramról. A most elfogadott közös nyilatkozat megerősíti ezt, kimondván: az eurócsoport akkor dönt a "lehetséges folyósításról", ha szakértői szinten sikerül megállapodni.
Jeroen Dijsselbloem, az eurócsoport elnöke a tanácskozást követő sajtótájékoztatón annyit pontosított a nyilatkozat szövegéhez képest, hogy a pénz folyósításához természetesen a reformok megvalósítását is meg kell kezdeni, nem elég pusztán megállapodni róluk. Kifejtette ugyanakkor, hogy a folyósítás és a megvalósítás is felosztható részletekre.
Újságírói kérdésre válaszolva rámutatott arra is: egyelőre arról nincs szó, hogy mi lesz, ha kifut a jelenlegi mentőprogram, lesz-e szükség harmadik csomagra Athén kisegítéséhez. Mint mondta, először a mostani programot kell lezárni.
Egy görög újságíró érdeklődésére válaszolva Jeroen Dijsselbloem arról is beszámolt, hogy Görögország likviditása nem szerepelt a napirenden, mert az a görög hatóságok felelőssége.
"Lépésről lépésre kell haladni, és nem szabad felcserélni őket" - húzta alá Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris kérdésekért felelős biztosa is, hozzátéve: jóval június vége előtt meg kell állapodni, hogy az intézkedéseket végre is lehessen hajtani.
A tanácskozást követően Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter kijelentette, hogy a likviditás kérdése sürgős, nincs értelme kertelni, az athéni kassza pár héten belül kiürülhet.
A görög tárcavezető beszámolt arról, hogy az áfa, az adók és magánosítás területén sikerült a szakértői szinten folyó egyeztetéseket előrelépni.
Varufakisz közölte azt is, készek a kompromisszumra, de két dologból nem engednek; véget kell vetni a adósság- és deflációspirálnak, valamint a gyengék és szegények válláról át kell tenni a terheket azok vállára, akik felelősek a válságért, de jelenleg mégsem viselik a következményeit.
Janisz Varufakisz úgy értékelte, hogy jelentősen csökkent a távolság a hitelezők és Görögország álláspontja között. Álláspontja szerint hazája komoly engedményeket tett, és egyre közelebb a megállapodás.