Medvegyev: Ukrajnában jelenleg nincs kivel tárgyalni

Kételkedik az ukrán hatalom törvényességében az orosz kormányfő, aki hétfőn élesen bírálta egyes nyugati államok állásfoglalását, amelyek szerint a Kijevben létrejött új vezetés legitim. Dmitrij Medvegyev érzékeltette, hogy az orosz-ukrán gázszerződés jövője is bizonytalan.

"Egész sor ukrán hatalmi szerv törvényessége komoly kétségeket vált ki" - jelentette ki Dmitrij Medvegyev hétfőn Szocsiban. "Keményen fogalmazva, jelenleg ott (Ukrajnában) nincs kivel tárgyalni" - fogalmazott a miniszterelnök, akit az Interfax orosz hírügynökség idézett. "Ha a Kijevben dulakodó fekete maszkos, Kalasnyikov géppisztolyokkal felszerelt embereket kormánynak lehet nevezni, akkor igen nehéz lesz ilyen kormánnyal együttműködnünk" - hangsúlyozta Medvegyev. Később hozzátette, hogy amint Ukrajnában "normális, korszerű, törvényekre és alkotmányra épülő hatalom jelenik meg", Moszkvában készen állnak arra, hogy felújítsák vele a kapcsolatokat.

Az orosz kormányfő bírálta azokat a nyugati államokat, amelyek elismerik a jelenlegi ukrán hatalmat. Közölte, hogy "nem tudom, hogy ők milyen alkotmányt olvastak, milyen törvényeket, de nekem úgy tűnik, hogy ez valamiféle aberrált felfogást takar, amikor legitimnek tartanak valamit, ami lényegében lázadás". Hozzátette, hogy ez az ő személyes véleménye.

Dmitrij Medvegyev mindazonáltal hozzátette, hogy teljesíteni fogják az Oroszország és Ukrajna között létrejött, jogilag kötelező szerződéseket. "Mindent teljesíteni fogunk, amit aláírtunk" - mondta. A politikus ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a szomszédos országba menő földgáz árának jelentős csökkentéséről szóló megállapodásban határidőket szabtak meg. Azt hangoztatta, hogy a határidők lejártát követően a gázszállítási szerződés további teljesítése az ukrán partnerekkel való egyeztetés tárgya.

Az orosz Gazprom és az ukrán Naftohaz januárban írta alá a 2009-es megállapodást kiegészítő egyezséget, amely szerint Oroszország az év első negyedévében a korábbi átlagosan 400 dolláros ár helyett ezer köbméterenként 268,5 dollárért adja a földgázt Ukrajnának. Moszkva ezen felül 15 milliárd dolláros pénzügyi segítséget ajánlott fel az akkor Viktor Janukovics vezette szomszédos országnak.

Az orosz kormányfő arról is beszélt Szocsiban, az orosz nagykövet Kijevből való hazarendelése azt jelenti, hogy a Kreml számára nem érthető, mi zajlik Ukrajnában. "Azt is, hogy érdekeinket és állampolgáraink életét és egészségét veszély fenyegeti"- hangsúlyozta Medvegyev. A moszkvai külügyminisztérium konzultációra rendelte haza Mihail Zubkov orosz nagykövetet "a helyzet súlyosbodása és annak minden részletre kiterjedő elemzésével kapcsolatban".

Dmitrij Medvegyev azt kijelentette a Fekete-tengeri üdülővárosban, hogy: nem tudja, hol tartózkodik Mikola Azarov volt ukrán miniszterelnök.

Az oroszok többsége ellenzi Moszkva beavatkozását

Az oroszok többsége ellenzi Moszkva beavatkozását Ukrajna belügyeibe - derült ki az egyik tekintélyes közvélemény-kutató intézet legutóbbi felméréséből, amelyet a Kommerszant című napilap ismertetett hétfőn. Az Oroszországi Társadalmi Véleménykutató Központ (VCIOM) február első két napján, az ukrán ellenzék hatalomra jutása előtt végzett vizsgálata szerint a megkérdezettek 73 százaléka tartja úgy, hogy Oroszországnak "lehetőség szerint" nem kell beavatkoznia az ukrán belügyekbe.

Az orosz társadalomkutatók kérdéseire válaszolók 4 százaléka ugyanakkor azt gondolja, hogy az Oroszországi Föderációnak "segítenie kell az ukrajnai ellenzéket a győzelemre jutásban". 15 százalékuk pedig úgy véli, hogy "a törvénytelen hatalomátvételre tett kísérletet le kell törni".

Vlagyimir Fjodorov, a VCIOM vezetője a Kommerszantnak elmondta, hogy bár a közvélemény-kutatást február 1-2-án, az ukrajnai belpolitikai szembenállás döntő szakasza előtt végezték, a felmérés azt mutatja, hogy már akkorra kialakult az orosz polgárok viszonya az ukrajnai eseményekhez. Szerinte az oroszok nem felejtették el a más országok, így például Afganisztán belügyeibe való orosz beavatkozás negatív következményeit. Mindazonáltal nem nyilvánvaló az oroszok számára, melyik ukrajnai politikai erő oldalán kellene kiállni.

A Kommerszant arról is beszámolt, hogy a VCIOM felmérése szerint a válaszadók elsöprő többsége, azaz 94 százaléka nem szeretné, ha az ukrajnaihoz hasonló események mennének végbe Oroszországban. Az "orosz Majdannak", az ukrajnai hatalomellenes tüntetésekhez hasonló hazai megmozdulásoknak csupán a megkérdezett oroszok 3 százaléka a híve, 3 százalékuk pedig nem tudott válaszolni a feltett kérdésre.

A 2010-ben tartott Szentpétervár–Kijev versenyen a közös határnál találkozott Medvegyev és Janukovics
A 2010-ben tartott Szentpétervár–Kijev versenyen a közös határnál találkozott Medvegyev akkori orosz és Janukovics ukrán elnök
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.