Médialincs vagy közszolgálati feladat?

A cseh televízió a múlt század ötvenes éveinek sötét módszereit ismételte meg azzal, hogy élőben közvetítette a romák elleni gyújtogatással vádolt személyek perét – véli Václav Klaus főtanácsadója.

Csehországban megkülönböztetett figyelemmel kísérik azt a pert, amelyben a két roma család ellen tavaly elkövetett Molotov-koktélos támadás négy vádlottja felett ítélkeznek. Az elmúlt napokban főleg az váltott ki indulatos társadalmi és szakmai vitát, hogy a cseh köztévé (CT) élőben közvetítette az ügyész és a védőügyvédek záróbeszédeit, valamint az utolsó szó jogán elhangzott védekezéseket.

Petr Hájek, a cseh elnök főtanácsadója szerint a CT ezzel a lépéssel megengedhetetlen nyomást gyakorolt a független bíróságra és valóságos lincshangulatot idézett elő. - Természetesen mélységesen elítélem a romák elleni támadást, amelyről azonban bizonyítékok alapján kell ítélkezni, mindenféle külső nyomás nélkül. Nem térhetünk vissza a múlt század sötét ötvenes éveihez, amikor a koncepciós perekről ugyancsak helyszíni közvetítésekben számolt be a rádió - hangoztatta Václav Klaus egyik bizalmasa. Lapunk megkeresésére Ladislav Sticha, a CT szóvivője nem volt hajlandó kommentálni az elnöki tanácsadó szavait. Ugyanakkor elmondta, hogy a köztévé alapvető feladata tudósítani a kiemelkedő közérdeklődést kiváltó eseményekről. - Ezt a pert milliók kísérik nagy figyelemmel, az élő közvetítéssel tehát a kötelességünknek tettünk eleget - érvelt a szóvivő. Több szakértő szerint az illetékes bíróság joga eldönteni, vajon kizárják-e a nyilvánosságot. Ha nem tették meg, akkor a köztévét sem lehet kitiltani - vélekedtek.

Peter Steigerwald, a legnagyobb példányszámú napilap, a Mladá fronta Dnes politikai elemzője az élő közvetítés árnyoldalaként említette, hogy a vádlottak saját nézeteik propagálására és bűntettük bagatellizálásra használták fel a tévékamerák jelenlétét.

Mind a négyen a neonácikra jellemző öltözékben jelentek meg. Azt hangoztatták, hogy nem akarták megölni a romákat. A támadással csupán a lopásaikat és más bűncselekményeiket torolták meg. - Egyébként mi nem vagyunk fajgyűlölők - közölte Jaromír Lukes, az egyik vádlott. Az ügyész videofelvételekkel és más dokumentumokkal igazolta, hogy valamennyien részt vettek a betiltott Munkáspárt (Delnícka strana) romaellenes megmozdulásain, továbbá más törvénytelen rendezvényein. Rámutatott arra is, hogy a gyujtogatás időpontját Hitler halálának 120.évfordulójára időzítették. Végül 15-től 25 évig terjedő, szigorított börtönbüntetést kért a vádlottakra. A védőügyvédek azt indítványozták, hogy a gyilkossági kísérlet vádját testi sértésre minősítsék át, mert a vádlottak hirtelen felindultságból és nem fajgyűlöletből cselekedtek.

A négy fiatalember tavaly tavasszal az észak-morvaországi Vítkovban éjjel Molotov-koktélt dobott a romák által lakott családi házba. A kétéves Natasa maradandó égési sebeket szenvedett, hetekig volt közvetlen életveszélyben. Azóta már többször megműtötték és további orvosi beavatkozások várnak rá. Szüleit csaknem fél évig ápolták az ostravai kórházban.

Az elsőfokú ítéletet október 20-án mondja ki a megyei bíróság.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.