Meciar végleg távozik
Nem választották meg Vladimír Meciar utódját a Demokratikus Szlovákiáért Néppárt (LS-HZDS) szombati tisztújító kongresszusán. A küldöttek késő éjszakáig elhúzódó vita után úgy döntöttek, hogy nem oszlatják fel önmagukat, egyelőre nem választják meg a lemondott pártelnök utódját sem, hanem átmenetileg tíztagú ügyvezető tanács irányítja a három éve a pozsonyi parlamentből is kibukott politikai tömörülést.
– Nem kapcsoltuk le a lámpát, mert még jelenleg is több mint huszonegyezer tagunk van, ennél többet csupán a Robert Fico vezette kormánypárt, a Smer-SD tart nyilván. A gondot az jelenti, hogy ennél többen a tavalyi parlamenti választásokon nem szavaztak ránk, emiatt a támogatottságunk az egy százalékot sem érte el, holott 1994-ben még az érvényes voksok 38 százalékát szereztük meg, s még 2002-ben is megnyertük a választásokat. Most a fiatalításra, új tagok megszerzésére helyezzük a hangsúlyt, egyúttal higgadtan értékeljük majd a párt eddigi tevékenységét, amelyet pozitív és negatív értelemben egyaránt Vladimír Meciar határozott meg. Neki kiemelkedő szerepe van az önálló Szlovákia létrehozásában, az LS-HZDS sikereiben, de önkényeskedő módszerei nagyban hozzájárultak a párt támogatottságának drámai mértékű zuhanásához. Utódját a fiatalok között szeretnénk megtalálni – nyilatkozta lapunknak Szergej Kozlík európai parlamenti képviselő, az ideiglenes ügyvezető tanács egyik tagja.
Meciar két és fél évtizeden át Szlovákia közéletének egyik kulcsszereplője volt. A rendszerváltás előtt üzemi jogászként tevékenykedett, majd belügyminiszter, később pedig három alkalommal szlovák kormányfő lett. 1992 őszén Václav Klaus cseh miniszterelnökkel közösen döntöttek Csehszlovákia kettéválásáról, amelyre a következő év elején került sor. 1995.március 19-én Párizsban Meciar és Horn Gyula írta alá a magyar-szlovák alapszerződést. Az LS-HZDS 1998-ban, majd 2002-ben is megnyerte a szlovákiai képviselőházi választásokat, de koalíciós partnerek híján nem tudott kormányt alakítani.
A tavalyi kudarc után Meciar lemondott a pártelnöki posztról. Előzőleg, 1999-ben és 2004-ben nem választották meg őt köztársasági elnökké.