Mától hivatalosan is védenek a romániai ellenrakéták
Románia megbízható szövetséges és aktívan részt vesz a NATO döntéseinek a meghozatalában és kivitelezésében – hangsúlyozta Klaus Iohannis román államfő csütörtök délelőtt, miután a Cotroceni palotában fogadta Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt. Az észak-atlanti szervezet vezetője azért érkezett Romániába, hogy részt vegyen az amerikai rakétavédelmi rendszer romániai elemeinek hivatalos átadásán az olténiai Deveselun.
A román elnök úgy vélte, Jens Stoltenberg romániai jelenléte annak a bizonyítéka, hogy a NATO fontos szövetségesnek tekinti Romániát. Ismételten hangsúlyozta: a rakétavédelmi rendszer nem irányul egyetlen ország ellen sem, kizárólag védelmi célokat szolgál.
Moszkva már szerdán tiltakozott a deveselui rakétavédelmi bázis felavatása ellen. Mihail Uljanov, az orosz külügyminisztérium fegyverzetkorlátozási és ellenőrzési igazgatóságának vezetője a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva megismételte a többször hangoztatott orosz álláspontot, miszerint az amerikai rakétapajzs egyes elemeinek Romániába telepítésével az Egyesült Államok megsérti a közepes hatótávolságú nukleáris fegyverekről szóló szerződést. A lépés Moszkva szerint „képes felborítani a térség stratégiai egyensúlyát".
Iohannis a sajtónyilatkozatában azt is elmondta, hogy a NATO főtitkárával áttekintették a nyári varsói Nato-csúcsra váró feladatokat. Megállapította, hogy 2015-ben romlott a biztonsági helyzet a szervezet keleti szomszédságában, az Ukrajna-dosszié megoldása és a Minszki egyezmény alkalmazása nehézkesen halad, a szíriai és észak-afrikai helyzet miatt pedig Európában erősödött az iszlamista terrorfenyegetés. Úgy vélte, a varsói csúcstalálkozón újabb kulcsfontosságú döntéseket kell meghoznia a NATO-nak a kihívásokhoz való alkalmazkodás és a közös védelmi kapacitás biztosítása terén, miután a tavalyi, skóciai értekezletén a szervezet az operatív ereje megerősítéséről döntött. Konkrét példaként említette a NATO-haderők állandó fekete-tengeri jelenlétére vonatkozó román javaslatot.