Maszkos támadók lőttek a tüntetőkre
Már a reggeli órákban súlyos incidens történt. A Murszi-ellenes tábor a Tahrír téren gyülekezett, amikor fekete maszkos támadók rájuk törtek és soraikba lőttek. A támadók ezzel egyidőben Molotov-koktélokat dobtak ellenfeleik sátraira. A vérengzésben kilencen megsebesültek, a tüzeket sikerült eloltani.
Félő volt, hogy a reggeli incidens előhírnöke lesz a délutánra meghirdetett tüntetéseknek, de a kora esti órákig nem érkezett hír újabb összecsapásokról. A France Info francia hírrádió helyszíni tudósítói beszámoltak ugyan róla, hogy fiatalok egy csoportja megpróbálta áttörni az elnöki palotát körülzáró kordont, de a feltűnően nagy számú katonaság leszerelte az egyébként is tétova rendbontást. A vidékről is a fővárosba vezényelt katonák a hét vége óta játszanak aktívabb szerepet az egyiptomi feszültség csillapításában, amikor Murszi különleges jogokkal ruházta fel őket, lehetővé téve, hogy akár civileket is letartóztathassanak.
Kora este Murszi hívei Nasr Cityben, az elnöki palotától mintegy két kilométer távolságban gyülekeztek, s a tudósítóknak feltűnt, hogy nincsenek köztük az Al-Nour, az egyiptomi szalafista párt hívei, akik azt üzenték: nem akarják még tovább szítani a feszültséget. Az ellentábor a Tahrír téren találkozott, élén a Nobel-békedíjas Mohamed el-Baradei volt NAÜ-igazgatóval, az ellenzéki Nemzeti Megmentés Front vezetőjével. A szónokok ezúttal is az alkotmányról szombatra tervezett népszavazás bojkottjára buzdítottak, a tömegben azonban olyan hangok is hallatszottak, hogy ez már nem elég. Szerintük Murszinak távoznia kell, mert utat nyitott a politikában és az igazságszolgáltatásban is az iszlamizációnak.
Az elnöki palotánál összesen egyébként négy tüntetés találkozik. Az épületet néhány szakaszon betonfallal vették körül; a hatóságok több száz katonával, tankgyűrűben várják az esetleges ostromot. A hadsereg látványosan kerüli a lehetőséget, hogy éljen a letartóztatás jogával. Ahogy a BBC írja, hogy a tüntetők egy része áttört egy ideiglenes biztonsági falat, és több ezren demonstrálnak a rezidencia területén, miután a Köztársasági Gárda egységei átengedték őket.
Ami a népszavazást illeti, szombat munkaszüneti nap lesz Egyiptomban, hogy az állami alkalmazottak is nyugodtan szavazhassanak – jelentette az állami MENA hírügynökség. Egyelőre azonban arra sincs biztosíték, hogy a referendumot jogszerűen tartják meg: az egyiptomi bírók szervezetének az elnöke jelzete, hogy a tagok 90 százaléka bojkottálni fogja a szavazást. A helyi törvények szerint a referendumot bírói felügyelet alatt kell megrendezni.
Közben Mumtaz al-Szaid egyiptomi pénzügyminiszter bejelentette, hogy az IMF 4,8 milliárd dolláros hitelének folyósítását egy hónappal elhalasztották. Al-Szaid szerint a kormánynak ennyi idő kell, hogy megmagyarázhassa a lakosságnak a hitelért cserében hozandó megszorító intézkedéseket. Murszi hétfőn egyébként visszatáncolt az alkohol és cigaretta, illetve számos további árucikk és szolgáltatás után fizetendő adó emelésének tervétől.