Másfél száz újságírót bántalmaztak vagy zaklattak Egyiptomban
A párizsi székhelyű jogvédő szervezet ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy amióta szombaton több ország is elítélte az újságírók elleni támadásokat, alábbhagyott a nemzetközi sajtó elleni agresszió az arab országban.
A legtöbb támadás az amerikai (29) és a francia (18) sajtóorgánumok képviselőit érte. Őket követik a lengyelek (9) és a katariak (7), ez utóbbiak valamennyien az al-Dzsazíra hírtelevízió munkatársai. A katari televízió egyébként a leginkább támadott külföldi média Egyiptomban: pénteken az irodájukat is megrongálták Kairóban.
A halálos áldozat egy egyiptomi újságíró. A 36 éves Ahmed Mohammed Mahmúd január 29-én fotókat készített a Tahrír téri kormányellenes tüntetőkről, amikor egy orvlövész rálőtt. Az al-Ahram kormánylapnak dolgozó fotós négy nappal később belehalt sérüléseibe.
A közlemény szerint "a helyszínen tartózkodó minden újságírót ért valamilyen zaklatás. Többen viszont inkább megőrizték névtelenségüket, mert megtorlásoktól tartanak".
Szombaton Hillary Clinton amerikai, pénteken pedig Michele Alliot-Marie francia külügyminiszter emelt szót az újságírók elleni támadások miatt.
A tüntetők nem távoznak
A két hete tartó kairói tiltakozásban részt vevők hétfőn sem voltak hajlandók elhagyni a városközpontban lévő Tahrír teret. Több ezer ember töltötte a téren az éjszakát, s a jelenlévők megmotozták a térre frissen érkezőket, nehogy bajkeverők vegyülhessenek közéjük.
A demonstrálók a jelek szerint hosszabb időre akarnak berendezkedni a téren, ahol megjelentek az élelmiszerárusok, utcai zenészek és versfelolvasók.
Az egyiptomi főváros többi részén az élet kezd visszatérni a normális kerékvágásba. A hatóságok hétfőn a kijárási tilalmat is tovább mérsékelték, s az már csak este nyolctól reggel hatig tart. Bár az iskolák továbbra is zárva vannak, több üzlet és bank kinyitott.
Alexandriában, az ország második legnagyobb városában hétfőre csökkent az utcai demonstrációban részt vevők száma, de hírek szerint kedden és csütörtökön nagyobb tüntetés készül.
Az egyiptomi kormány ígéretet tett rá, hogy vizsgálatot indít a hivatali korrupció ügyében. Ennek részeként kedden kihallgatják Zohair Garana volt idegenforgalmi minisztert, valamint a lakásügyi és a külkereskedelmi tárca korábbi vezetőjét. A MENA hírügynökség jelentése szerint az egyiptomi főügyész megtiltotta Habíb el-Adli korábbi belügyminiszternek, hogy elhagyja az országot, és zároltatta a bankszámláját.
Ugyancsak a hírügynökség jelentette, hogy Hoszni Mubarak elnök utasította a parlamentet és a legfelsőbb fellebbviteli bíróságot azoknak az alsóbb szintű bírósági ítéleteknek a felülvizsgálatára, amelyek több száz kormánypárti parlamenti képviselőtől elvették a mandátumát a kampányban és s szavazásban tapasztalt rendellenességek miatt, ám amelyeket a választást lebonyolító tisztviselők nem vettek figyelembe.
A tavalyi választáson a kormányzó Nemzeti Demokrata Párt az 518 parlamenti hely több mint 83 százalékát szerezte meg. Ha végrehajtják a bírósági ítéleteket, s a szabálytalankodó képviselőket megfosztják mandátumuktól, sor kerülhet a parlament feloszlatására és új választások kiírására.