Másfajta Európa-politikát hirdet a német nagykoalíció
Világos szociáldemokrata kézjegyeket visel a CDU/CSU és az SPD nagykoalíciós szerződése - nyilatkozta lapunknak Michael Roth. Az SPD európai ügyekért felelős parlamenti képviselője, aki a magyar ügyeket is „viszi”, úgy vélekedett: az eredmény számukra mindenképp kedvező, hiszen az uniópártokhoz képest az SPD gyengébb eredményt ért el a választásokon, mégis keresztül tudta vinni a minimálbér bevezetését, a nyugdíjhelyzet javítását, a nők és férfiak egyenlő bérezését vagy épp a kettős állampolgárság bevezetését. Ezzel konkrétan hozzájárulnak az emberek életkörülményeinek javításához és az igazságosság erősítéséhez.
„Mindezt csak kormányzati szerepvállalással tudjuk elérni” - fogalmazott Roth, aki a következő napokban a koalíciós szerződés megszavazása mellett fog érvelni. Az SPD a német pártok közül először a teljes tagságot megkérdezi a kormányzati részvételről: a szavazás december 6. és 12. között zajlik, az eredményét december 14-én hozzák nyilvánosságra. Ha a tagság rábólint a megállapodásra, akkor december 17-én megalakulhat a harmadik Merkel -kormány. Ha viszont elutasítják (amit nem lehet teljesen kizárni), akkor a CDU/CSU kezdheti újból a partnerkeresést, vagy előrehozott választásokra is sor kerülhet.
Michael Roth azonban úgy véli, a belső szavazással az SPD példát mutat a párton belüli demokráciára is. Természetesen érti a tagság fenntartásait, hiszen a kampányban épp a CDU/CSU-FDP kormány okozta „állóvíz” ellen harcoltak, de a megállapodás azt mutatja: a főbb követeléseiket át tudták vinni a CDU kemény ellenállásán. Most az a feladat, hogy a tagságnak is elmagyarázzák, ez a koalíciós szerződés milyen konkrét előnyöket hoz majd az emberek életében. A képviselő optimista, szerinte a többség igennel voksol majd.
Az európai partnerek számára is jó hír Roth szerint a nagykoalíció, mert másfajta Európa-politikát hirdet: harcot indít az ifjúsági munkanélküliség ellen, a bankok és pénzpiacok szabályozásáért, illetve a fenntartható fejlődés érdekében. De arra is emlékeztet, az Európai Unió nemcsak közös piac és valutaunió, hanem értékközösség is. A következő német kormány határozottabban fellép majd az alapértékek védelme érdekében, mert minden tagállamnak egyformán tiszteletben kell tartania a demokráciát és a jogállamiságot - fogalmazott lapunknak Roth, aki többször is bírálta a Fidesz-kormány alkotmányos gyakorlatát.
Ami Közép-Európát illeti, Németország továbbra is a kisebb tagállamok, így Magyarország szószólójaként kíván fellépni. Vállalja a rá rótt felelősséget, de mindig a partnerekkel szorosan egyeztetve. A nagykoalíciós tervek közé tartozik a weimari háromszög felélesztése, az eurótagállamok és a zónán kívüliek közti különbség csökkentése.