Martonyi „nem baráti" gesztussal érkezett Pozsonyba

Két kérdésben, éspedig a szlovák államnyevtörvénytől és a kettős állampolgársággal kapcsolatos magyarországi törvénymódosítás ügyében eltérő a két szomszédos ország vezetőinek álláspontja - állapította meg Martonyi János és vendéglátója, Miroslav Lajcák is. A szlovák diplomácia vezetője és a leendő magyar külügyminiszter erről a tegnapi, pozsonyi informális találkozójukat követően tájékoztatta a sajtót.

A szlovák külügyminiszter kijelentette: Pozsony nem minősítheti barátságos lépésnek azt, hogy Budapest a kettős állampolgárságról rendelkező jogszabályt az érintett partnerekkel való előzetes konzultációk nélkül kívánja elfogadni. Emiatt nem ért egyet a törvényalkotás formájával, az eddigi információk alapján pedig a jogi norma tartalmával sem. Így folytatta: - Ha az Országgyűlés megszavazza a dokumentumot, akkor Szlovákia valószínűleg az illetékes európai szervezethez, minden bizonnyal az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez (EBESZ) és az Európa Tanács Velencei Bizottságához fordul a módosított jogi normával kapcsolatos aggályaival - közölte. Ezt a megoldást javasolta a két ország közötti minden vitás esetben. Szlovákia ezt tette az államnyelvtörvénnyel kapcsolatban is.

Martonyi János részletesen kifejtette, hogy a kettős állampolgárságról rendelkező törvény hosszú évek óta létezik, s százezernyi, külföldön élő magyar élt ezzel a lehetőséggel. Nem vonatkozott a jogszabály a szomszédos országokban magyarokra, s most mindössze annyi történik, hogy ezt a hátrányos helyzetüket megszüntetjük. A törvény alapján senki sem kap automatikusan magyar állampolgárságot, amelyet egyénileg kell majd kérelmezni, a választójogi törvény megváltoztatása viszont jelenleg nincs napirenden - hangsúlyozta a magyar diplomata.

Ezután arra a hívta fel kollégájának és a jelenlévő újságíróknak a figyelmét, hogy Szlovákia felemásan viszonyul a külföldi szakértői véleményekhez, mindezidáig nem vette teljes mértékben figyelembe EBESZ kisebbségügyi főbiztosának az államnyelvtörvény végrehajtásával, főleg a kisebbségiek hivatali anyanyelvhasználatával kapcsolatos ajánlásait. Az egyik szlovák újságírók azt kérdezte Martonyitól, vajon az új magyar kormány miért siet a kettős állampolgárságról rendelkező törvény módosításával, amikor a 2004-es népszavazáson ebben a kérdésben megosztott volt a magyarországi társadalom.

- Az akkori eredményt traumaként élték meg a határon túli magyarok, s tulajdonképpen ezért is döntöttünk a mostani törvénymódosításról, amelyet megígértünk választópolgárainknak, akik kétharmados többséggel erre is felhatalmazást adtak - hangzott a válasz. A leendő magyar külügyminiszter a továbbiakban azt fejtegette, hogy a két ország néhány problémakörre különösen érzékeny, s ezt kölcsönös empátiával figyelembe kell venni. - Szlovákia a területi integritására és a fiatal állam szuverenitására, mi pedig az emberi jogokra, s ezen belül a határainkon kívül élő magyarság egyéni és közösségi jogainak alakulására vagyunk különösen érzékenyek - mutatott rá.

Mindkét diplomata hangsúlyozta, hogy az új magyar, majd pedig a júniusi szlovákiai választásokat követően megalakuló pozsonyi kabinet közös érdeke, hogy állítsák vissza a legfelsőbb szintű párbeszédet, s a rendszeres, őszinte konzultációkat, amelyek megalapozhatják a magyar-szlovák politikai kapcsolatok javulását. Martonyi János tegnap az MKP székházában találkozott Csáky Pál elnökkel, s több szlovákiai magyar parlamenti képviselővel is.

Martonyi és Lajcák pozsonyi megbeszélése
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.