Martonyi: Együtt mentünk be, együtt jövünk ki

Felbátorította az EU-t az Arab Liga állásfoglalása Szíriával kapcsolatban: az unió külügyminisztereinek brüsszeli találkozóján elhangzott: erősíteni kell a kapcsolatokat a Basar Aszad elnök ellen fellázadt ellenzékkel. A találkozó után Martonyi János külügyminiszter az afganisztáni magyar szerepvállalásról és a szerbiai kárpótlási törvény módosításairól is optimistán nyilatkozott lapunknak.

Fordulópontként írta le Martonyi János az unió külügyminisztereinek találkozója után az Arab Liga hétvégi döntéseit Szíriával kapcsolatban. Az arab országokat tömörítő regionális szervezet ugyanis felfüggesztette Szíria tagságát és tárgyalni hívta az ellenzék tagjait. A magyar külügyér szerint Szíria ügye így teljesen új szakaszba került, ahonnan nincs visszaút. Az unió külügyminiszterei felbátorodtak az Arab Liga lépésétől, s állásfoglalásukban maguk is hangsúlyozták, hogy erősíteni kell a kapcsolatot a szíriai ellenzékkel. A szíriai rezsimmel kapcsolatba hozható további 18 személy ellen léptetnek érvénybe szankciókat, illetve visszatartják az Európai Befektetési Bank kölcsöneit is. Kérdés marad ugyanakkor, hogy a Szíriával szembeni keményebb fellépést eddig az ENSZ Biztonsági Tanácsában megakadályozó Oroszországra és Kínára hogyan hat az arab országok keményebb fellépése.

Afganisztánnal kapcsolatban a külügyminiszterek egyetértettek abban, hogy a 2014-re tervezett katonai kivonulás nem jelenti, hogy teljes mértékben távozunk Afganisztánból. A jelenlét azonban nem katonai lesz. Magyarország szerepvállalásával kapcsolatban Martonyi azt mondta: a szövetségeseinkkel „együtt mentünk be, együtt jövünk ki” politikáját folytatjuk.

Az unió üdvözölte a tunéziai választások eredményét, Líbiával kapcsolatban azonban ismét kiemelte, hogy az új hatalomnak befogadónak kell lennie. A külügyminiszterek ezzel a kivégzésekről, a Kadhafi-rezsimet kiszolgálók és ártatlanok emberi jogainak megsértéséről érkező hírekre reagált. Iránt teljeskörű együttműködésre, illetve komoly és konkrét tárgyalásokra szólította fel szűkszavúan az unió.

A magyar álláspont változatlan – mondta Martonyi János lapunk kérdésére, mennyire befolyásolja a hétvégi szerbiai kárpótlási törvényről szóló belgrádi szavazás Magyarország véleményét a szerb EU-csatlakozással kapcsolatban. Hazánk korábban kifogásolta a szerb kárpótlási törvény eredeti szövegét, mert az diszkriminatív az ottani magyar közösséggel szemben. A Vajdasági Magyar Szövetség és a szerb kormány megállapodott egy új dokumentumban, melyről elvileg november 19-én voksolnak a belgrádi törvényhozásban. – A szöveg készen van, reményeink szerint változtatás nélkül elfogadják – mondta a külügyminiszter, aki ismét kiemelte, az ügy nem kétoldalú kérdés. Bővítésügyben egyébként hétfőn este, lapzártánk után egyeztetnek a külügyminiszterek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.