Maradtak a nézetkülönbségek - Schmitt Pál Pozsonyban
Kilencven százalékban sikeres a két szomszédos állam együttműködése az élet szinte minden területén, ugyanakkor továbbra is megmaradtak a nézetkülönbségek közöttünk a szlovák államnyelvtörvényről,illetve a magyar kettős állampolgárságról – jelentette ki Schmitt Pál, miután délelőtt Pozsonyban a tervezettnél hosszabb ideig tárgyalt vendéglátójával, Ivan Gasparovic szlovák elnökkel. Államfőnk a nemzetközi sajtóértekezleten fontos eseménynek nevezte, hogy a két ország kormányfője rövidesen aláírja a magyarországi és a szlovákiai gázvezeték összekötéséről rendelkező szerződést. A bővülő hálózat lényegesen növeli majd főleg a közép-európai országok energiabiztonságát – mutatott rá. Pozsonyi partnere hangsúlyozta: -Pozsony teljes mértékben támogatja a magyar soros uniós elnökség programját és érdekelt a sikerében. Különösen nagy jelentőségűnek minősítette a roma stratégia tervezett kimunkálását, amelyre eddig szerinte már sokan tettek kísérletet, de egyelőre számottevő eredmény nélkül.
Mindkét államfő beszélt nézetkülönbségeikről is. - Remélhetően a mai megbeszélésünk is hozzájárul ahhoz, hogy Szlovákia magyar identitású állampolgárai félelem nélkül élhessenek alapvető jogaikkal, ne kapjanak büntetéseket anyanyelvük hivatali használatáért. A hatályos szlovák államnyelvtörvény módosítása során pedig figyelembe veszik a Velencei Bizottság és az EBESZ kisebbségügyi főbiztosának az ajánlásait – jelentette ki a magyar elnök. Vendéglátója szerint a visszahonosítást kérő szlovákiai polgárok közjogi és intézményes kapcsolatot létesítenek Magyarországgal, s emiatt a jövőben egy esetleges válsághelyzetben súlyos dilemma elé kerülhetnek. Erre Schmitt Pál azt válaszolta, hogy Magyarország hét szomszédja közül csupán Szlovákia készül szankcionálni a magyarországi lehetőséggel élni kívánó polgárait, holott ők semmilyen többletjogot sem kapnak, hanem eddigi lelki kötődésüket és magyar azonosságtudatukat erősítik meg jogi eszközökkel – vélekedett. Idő előttinek tartotta azt a kérdést, hogy a külhoni kettős magyar állampolgárok kapnak-e választójogot. - Erről majd az új alkotmányunk rendelkezik – tette hozzá.
Megkérdezték a magyar elnöktől, vajon az Európai Parlamentben elhangzott, valamint az Európai Bizottság által megfogalmazott és más bíráló vélemények alapján a magyar kormány módosítani kívánja-e a médiatörvényt. Államfőnk szerint az előző kormány óriási rendetlenséget hagyott maga után, amelyet most orvosolni kell, s ennek a folyamatnak a része a módosított médiatörvény. - A jogszabály minden elemében megfelel az európai normáknak és a gyakorlatnak, ezért nyugodtan aláírtam – közölte.
Schmitt Pál tiszteletére Iveta Radicová kormányfő díszebédet adott, majd a magyar elnök tárgyalt Richard Sulík házelnökkel és Bugár Bélával, a szlovákiai törvényhozás egyik alelnökével. Időhiány miatt viszont a vendéglátók törölték a pozsonyi parlamenti klubok elnökeivel tervezett eszmecseréjét. Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke szerint azért, mert kellemetlen kérdéseket akart feltenni a magyar elnöknek. Kora este Schmitt Pál a szlovákiai magyar társadalmi és kulturális szervezet, a Csemadok székházában találkozott a szlovákiai magyar közélet vezető képviselőivel. Csütörtöki pozsonyi hivatalos látogatása vendéglátójának díszvacsorájával ért véget.