Maradnak börtönben a kubai ötök
"A bírák azt tették, amit az Obama-kormány kért tőlük. Újra megnyilvánul egy hipokrita és korrupt rendszer önkényeskedése az öt testvérünkkel szemben" - olvasható a Granmában Ricardo Alarcon, a kubai nemzetgyűlés elnökének írásos nyilatkozata. Alarcon utal arra, hogy a bíróság nem indokolta a perújrafelvételi kérelem hétfői elutasítását, pedig az újratárgyalás igényét széles nemzetközi támogatás övezte, így tíz Nobel-díjas is aláírta a levelet.
A legfelső bíróság ezzel megerősítette a fellebbviteli bíróság korábbi hasonló értelmű döntését, miután még 2005-ben egy atlantai bíróság elfogadta a védelem érvelését, hogy a 2001-ben hozott ítélet nem semleges környezetben, hanem a Castro-ellenes erők fellegvárának tekintett Miamiban született.
Az öt kubait még 1998-ban vették őrizetbe kémkedés vádjával. Havanna maga sem tagadta, hogy a kubaiak feladata a beépülés volt a floridai Castro-ellenes szervezetekbe, hogy tájékoztatni tudják a kubai hatóságokat a készülő terrorista akciókról.
A 2001-ben, Miamiban hozott bírósági ítélet valamennyiüket vétkesnek találta kémkedés vádjában, s a csoport vezetőjének tartott Gerardo Hernándezt gyilkosságban való bűnrészességgel is az 1996-ban a Hermanos al Rescate nevű csoport repülőgépének lelövésében. A gép annak idején kubai felségterületre hatolt, az viszont nem volt egyértelmű, hogy a több ízben is röplapokat szóró repülőgépet kubai vagy nemzetközi légtérben lőtte le kubai vadászgép.
Az amerikai legfelső bíróság döntése után nincs további jogorvoslati lehetőség, az öt kubainak elméletben ki kell töltenie a kiszabott súlyos ítéletet. Az AFP jelentésében emlékeztet arra, hogy Kubában az ötök sorsa szinte állandó mozgósító téma, s várható, hogy Havanna folytatja nemzetközi kampányát szabadulásuk érdekében. Raúl Castro államfő egy ízben nyilvánosan felajánlotta, hogy kész lenne tárgyalni Washingtonnal az ötök illetve a Kubában elítélt ellenzékiek cseréjéről, ám visszautasításra talált.
Az Egyesült Államokban egyébként hetek óta téma a 72 éves Walter Kendall Myers, nyugalmazott külügyminisztériumi alkalmazott és felesége letartóztatása. A vád szerint három évtizeden át juttattak el bizalmas információkat a kubai hatóságoknak. A közelmúltban állítólag az FBI egyik ügynökének, aki kubainak adta ki magát, elmondták, hogy vágyuk a marylandi Annapolis közelében horgonyzó új hajójukkal karibi útra indulni, így Kubát is felkeresni. A házaspárt június 4-én vették őrizetbe. Ileana Ros-Lehtinen, Miami republikánus szövetségi képviselője szerint a Kendall Myers ügy újabb bizonyíték arra, hogy a Castro-rendszer továbbra is nemzetbiztonsági fenyegetést jelent az Egyesült Államokra nézve.
Egyelőre nem világos, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság mostani döntése befolyásolja-e Havanna tárgyalási készségét az új Obama-kormányzattal. A felek a közelmúltban ugyanis megállapodtak a a Bush-adminisztráció idején fagyasztott megbeszélések felújításáról a kivándorlásról.