Maradnak az amerikai hadihajók a dél-koreai partoknál
Kim a határ mentén fekvő katonai létesítményeket keresett fel, egy időben a nagyszabású amerikai–dél-koreai hadgyakorlat megkezdésével. A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség szerint ekkor közölte, hogy az első célpont a vízi határ közelében, déli oldalon található Bangnjong szigete lenne.
A sziget közigazgatásának egyik vezetője, Kim Jung Gu az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy a bejelentéstől nem estek pánikba, de igyekeznek minden eshetőségre készen állni. A szigeten körülbelül ötezren élnek, és több katonai létesítmény is működik ott. Két és fél évvel ezelőtt Észak-Korea már megtámadott egy déli szigetet, Jonpjongot a határövezet közelében; az incidensnek négy halottja volt.
Az elmúlt hetekben kiéleződött a feszültség a térségben, miután Phenjan ismét atomkísérletet hajtott végre, és erre a nemzetközi közösség újabb büntetőintézkedésekkel válaszolt. Észak-Korea semmisnek nyilvánította az ötven évvel ezelőtt kötött megnemtámadási egyezményt.
Az atomfegyverrel felszerelt amerikai hadihajók a dél-koreai partoknál maradnak, miután április végén véget érnek a két ország közös hadgyakorlatai – közölte kedden a Csunan Ilbo című szöuli lap. Egy szöuli kormányilletékes szerint az amerikai hajók azért maradnak, hogy észak-koreai támadás esetén az amerikai védőernyő teljes mértékben szavatolni tudja Dél-Korea biztonságát.
Közben Tom Donilon, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója bejelentette: a washingtoni pénzügyminisztérium szankciókat vezet be Észak-Korea Külkereskedelmi Bankjával szemben. A szankciók az Észak-Korea külföldi tranzakcióinak túlnyomó részét felügyelő bank tisztségviselőjére, valamint az ország fegyverprogramjaiért felelős „második gazdasági bizottságának” elnökére vonatkoznak, mivel ők tevékenyen támogatták Phenjan nukleáris fejlesztéseit.