Marad a tiltott zóna Fukusima körül
A francia köztársasági elnök Kan Naoto kormányfővel tartott közös sajtóértekezletén bejelentette: májusban Párizsba várja a G20 tagországainak nukleáris energiáért felelős vezetőit. Nekik ajánlásokat kellene kidolgozniuk az atomerőművek biztonsági előírásaira, amelyeket aztán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) pontosítana.
– A feladat a biztonsági normák meghatározása, mivel egyelőre nincs valódi alternatíva a nukleáris energiával szemben – mondta Sarkozy. Franciaország áramtermelésének 75 százalékát állítja elő a nyugat-európai államban működő 58 reaktor. Sarkozyvel együtt érkezett két francia nukleáris szakértő is, akik japán kollégáiknak segítenek a megsérült fukusimai erőmű válságkezelésében. Az atomerőmű környékén a sugárzás szintje az elfogadható érték több mint négyezerszerese volt, miközben az 1-es és a 4-es reaktoroktól pár száz méterre, a tengervízben a normálisnál háromezerszer volt magasabb a radioaktív jódizotóp előfordulása. A NAÜ ugyan azt tanácsolta, hogy az erőműtől ne csak húsz kilométeres sugarú körön belül telepítsék ki az embereket, ám a japán kormány a kör nagyobbítását egyelőre nem tartja szükségesnek.
Csütörtökön levélbomba robbant (két alkalmazottat könnyebben megsebesítve) a svájci atomenergetikai cégeket tömörítő Swissnuclear konzorcium olteni épületében. Egyelőre senki sem vállalta magára a merénylet elkövetését. A kisvárosban a Greenpeace környezetvédő szervezet tagjai tüntettek az Alpiq atomenergiai vállalat székházánál, követelve a cég vezetésétől, hogy vonják vissza egy új reaktor építése iránti kérelmüket.