Mára várják a szír rezsim válaszát a tűzszünetre
Lakhdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja szerdán Kairóban jelentette be, hogy a szír kormány és a legtöbb ellenzéki csoport is támogatná az Áldozati ünnepkor (Eid al-Adha) kezdődő tűzszünetet. A szír külügyminisztérium szóvivője akkor azt mondta, egyelőre vizsgálják a tervet. Többen azonban azt várják, hogy a szír vezetés ma jelenti be döntését.
Brahimi elődje, Kofi Annan áprilisban már tető alá hozott egy tűzszünetet, ennek azonban pár nap alatt vége szakadt, akkor a felek egymást hibáztatták. Egy ellenzéki aktivista a Reutersnak most is azt nyilatkozta, hogy a tűzszünetet senki sem veszi majd komolyan, hiszen tankok cirkálnak az utcán, száz méterenként blokád alá vonták az utakat, a hadsereg pedig a civilek lakta körzeteket lövi.
Brahimi az elmúlt két hétben végigutazta a térséget, hogy tervének támogatást szerezzen, az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán el is fogadta javaslatát. Az orosz diplomaták szerint Damaszkusz állítólag Moszkvának már jelezte, hogy elfogadná a tűzszünetet.
A legnagyobb felkelő csoport, a Szabad Szír Hadsereg (FSA) szintén betartja majd a megállapodást, ha a kormány sem szegi meg a feltételeket. Az Jabhat al-Nusra iszlamista fegyveres szervezet viszont kijelentette, őket „nem csalják bele mocskos játékokba”, és nem egyeznek bele a tűzszünetbe.
A szervezetről az Associated Press közöl egy elég részletes cikket. Az al-Nusra Frontként is emlegetett csoport a Szíriában tevékenykedő legnagyobb dzsihádista szerveződés. Az al-Kaidához hasonló ideológiát követő veterán, tapasztalt harcosok Líbiából, Tunéziából, Egyiptomból, Szaúd-Arábiából, Irakból és a Balkánról érkeztek. Nem tudni pontosan, hány külföldi harcos van Szíriában, a felkelők szerint a Jabhat al-Nusrának csak Aleppóban háromszáz tagja van. A csoport több öngyilkos merényletet is végrehajtott már katonai célpontok ellen. Ugyan nincs arra bizonyíték, hogy közvetlen kapcsolatban lennének az al-Kaida terrorszervezettel, a lázadók megpróbálják elhatárolni magukat tőlük, nehogy az al-kaidásokkal azonosítsák őket. Habár az is igaz, hogy az Aleppóért folyó több hónapig tartó küzdelemben a Jabhat al-Nusra tagjai nagy hírnevet szereztek maguknak a lázadók között, szinte már legendák keringenek bátorságukról.
Eközben a harcok Szíria-szerte tovább folytatódtak. Bassár el-Aszad szír elnök erői csütörtökön tankokkal és rakétákkal lőtték Damaszkusz egyik külvárosát. A támadás Harasztában azután indult meg, hogy a lázadók két, a hadsereg által épített útakadályt is birtokba vettek. A szunniták lakta Haraszta a 19 hónapja tartó felkelés egyik fontos frontja, az egyik ellenzéki aktivistacsoport szerint a bombázás után most olyan, mint egy „katasztrófa sújtotta terület.” A hadsereg egy útakadályt éppen a központi pékség mellett állított fel, alig lehet élelemhez, gyógyszerhez és vízhez jutni. A Reutersnak egy damaszkuszi lakos azt nyilatkozta, hogy Haraszta bombázását még a városközpontból is lehetett hallani.