Már nemi erőszakot is jelent az okostelefon

Indiában a nők ezentúl okostelefonnal is jelezhetik, hogy nemi erőszakra készülnek ellenük. A „Vágj vissza” néven futó program egy gombnyomással GPS-koordinátákat küld a hatóságoknak, de a Facebookra és a Twittere is felteszi, mi történik.

Ezután már nem csak foggal és körömmel, de okostelefonnal is felvehetik a harcot az erőszaktevők ellen India fővárosában, Újdelhiben a nők. A „Vágj vissza” nevű program segít, hogy az egy gombnyomással ki-ki ne csak a családját, hanem a GPS-koordinátákkal együtt a hatóságokat is értesítse, ha éppen nemi erőszakot követnek el vagy készülnek elkövetni rajta. A novemberben piacra kerülő program öt szöveges segélyüzenetet küld el egyszerre, egyet kap a rendőrség, de a program a Facebookra és a Twitterre is felteszi, hogy éppen mi történik.

„A nők biztonsága annyira fontos kérdéssé vált itt, hogy úgy gondoltuk, technikai vívmányokat is bevetünk qaz erőszaktevők elleni harcban” – indokolta a program létét Hindol Szengupta, a fejlesztő cég, a Whypoll vezetője. A figyelmeztetés nem légből kapott félelmeken nyugszik. Újdelhiben átlagosan 18 óránként válik nemi erőszak áldozatává egy nő: a gyakori forgatókönyv szerint az áldozatokat autóba tuszkolják, menetközben megerőszakolják, majd az útszélen hagyják őket. Mivel minden negyedik nő itt válik áldozattá, Újdelhi kiérdemelte a kétes „erőszakfőváros” címet is a dél-ázsiai országban.

India az évi 21 397 nemi erőszak országa, ahol negyven év alatt 760 százalékkal nőtt az ilyen esetek száma. A nők szinte mindenhol zaklatásnak vannak kitéve: nem érezhetik magukat biztonságban a metrókon, a pályaudvarokon, de a piacokon sem, nem beszélve az olyan, mélyen a társadalomban gyökerező hagyományokról, amilyen a becsületgyilkosság és a kiskorú lányok férjhez kényszerítése is. Szakértők szerint a hivatalos szám egyébként meg sem közelíti a valóságot: sok áldozat egyszerűen nem jelenti, hogy erőszakot követtek el rajta, mert attól fél, megbélyegzik.

A „Vágj vissza” novemberben szimbolikus összegért kerül forgalomba, a többek között Nokiákról és Blackberry-ről is küldhető SOS-üzenetek ára ugyanannyi, amennyi egy hagyományos SMS-é – írja riportjában a Reuters brit hírügynökség.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.