Már ma dönthetnek az alkotmányról
A sietség nem meglepő: az alkotmánybíróság már megpendítette, hogy vasárnap döntenek arról, hogyan oszlathatnák föl a gyűlést. Az alkotmánybíróság korábban ezt már megtette az alsóházzal.
Mohamed Murszi múlt héten rendelettel adott magának teljhatalmat: visszamenőleg sem lehet megtámadni döntéseit az igazságszolgáltatás előtt, az alkotmány kidolgozásával megbízott, főleg iszlamistákból álló gyűlés pedig immunitást élvez a feloszlatási kísérletekkel szemben. Az elnök szerint a forradalom védelmében hozott rendeletek az alkotmány megszületéséig maradnak érvényben.
Dekrétumai felháborították az egyiptomi bírákat, akik sokáig országos sztrájkkal fenyegetőztek. Ehhez jött még a több napja tartó tüntetéssorozat: tegnap több mint százezren vonultak a Tahrír térre az elnök ellen – egyesek a rendeletek visszavonását, mások Murszi lemondását követelték. A demonstráció szerdán is folytatódott.
Az elnök rendeletében december helyett februárig adott időt az alkotmány megírására, a gyűlés azonban az indulatokat látva inkább úgy döntött, minél hamarabb elkészíti a tervezetet, és az akár már csütörtökre kész lehet.
A BBC kairói tudósítója szerint azonban a tervezet megszavazása csak olaj lehet a tűzre. Az ellenzéki Amr Moussa, az Arab Liga volt vezetője szerint az egész nonszensz, ezt a lépést nem kellene megtenni, csak haragot fog kiváltani az alkotmányozó nemzetgyűléssel szemben.
A gyűlés összetétele is sok vitára adott okot, nagy részük ugyanis iszlamista és a Murszit is támogató Muzulmán Testvériséghez tartozik. A liberális, baloldali és keresztény tagok megpróbálták bojkottálni a munkát, szerintük ugyanis az iszlamisták a saját elképzeléseiket akarják kikényszeríteni.
Murszi valószínűleg csütörtök késő délután a televízióban mond majd beszédet a dekrétumokról.