Már ma dönthetnek az alkotmányról

Az alkotmány kidolgozásával megbízott százfős gyűlés akár már ma szavazhat az alaptörvény tervezetéről Egyiptomban.

A sietség nem meglepő: az alkotmánybíróság már megpendítette, hogy vasárnap döntenek arról, hogyan oszlathatnák föl a gyűlést. Az alkotmánybíróság korábban ezt már megtette az alsóházzal.

Tüntetők támadnak egy rendőrre a Tahrír tér közelében. Az indulatoktól még az alkotmányozó gyűlés is megrémült
Protesters hit a riot policeman (C) after surrounding him during clashes in front of the U.S Embassy near Tahrir Square in Cairo November 28, 2012. Hundreds of demonstrators were in Cairo's Tahrir Square for a sixth day on Wednesday to demand that President Mohamed Mursi rescind a decree they say gives him dictatorial powers, and two of Egypt's top courts stopped work in protest. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY)

Mohamed Murszi múlt héten rendelettel adott magának teljhatalmat: visszamenőleg sem lehet megtámadni döntéseit az igazságszolgáltatás előtt, az alkotmány kidolgozásával megbízott, főleg iszlamistákból álló gyűlés pedig immunitást élvez a feloszlatási kísérletekkel szemben. Az elnök szerint a forradalom védelmében hozott rendeletek az alkotmány megszületéséig maradnak érvényben.

Dekrétumai felháborították az egyiptomi bírákat, akik sokáig országos sztrájkkal fenyegetőztek. Ehhez jött még a több napja tartó tüntetéssorozat: tegnap több mint százezren vonultak a Tahrír térre az elnök ellen – egyesek a rendeletek visszavonását, mások Murszi lemondását követelték. A demonstráció szerdán is folytatódott.

Az elnök rendeletében december helyett februárig adott időt az alkotmány megírására, a gyűlés azonban az indulatokat látva inkább úgy döntött, minél hamarabb elkészíti a tervezetet, és az akár már csütörtökre kész lehet.

A BBC kairói tudósítója szerint azonban a tervezet megszavazása csak olaj lehet a tűzre. Az ellenzéki Amr Moussa, az Arab Liga volt vezetője szerint az egész nonszensz, ezt a lépést nem kellene megtenni, csak haragot fog kiváltani az alkotmányozó nemzetgyűléssel szemben.

A gyűlés összetétele is sok vitára adott okot, nagy részük ugyanis iszlamista és a Murszit is támogató Muzulmán Testvériséghez tartozik. A liberális, baloldali és keresztény tagok megpróbálták bojkottálni a munkát, szerintük ugyanis az iszlamisták a saját elképzeléseiket akarják kikényszeríteni.

Murszi valószínűleg csütörtök késő délután a televízióban mond majd beszédet a dekrétumokról.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.