Már Izrael is véget vetne a megszállásnak
Barak szokatlanul őszinte kijelentése annak a 22 684 izraeli civilnek és katonának az emléknapján hangzott el a közrádióban, akik a háborúkban és terrortámadásokban estek áldozatul a cionizmus kezdetei óta.
A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy a növekvő elidegenedés az Egyesült Államoktól nem jó Izrael állam számára, és a viszály enyhítéséhez messze ható izraeli diplomáciai kezdeményezések szükségesek a béke érdekében, beleértve a tárgyalásokat a palesztinokkal a közel-keleti konfliktus fő kérdéseiről.
E kérdésekről - elsősorban Jeruzsálem vitatott státusáról, a végleges határokról és a palesztin menekültek sorsának rendezéséről - már számos tárgyalás folyt az elmúlt 16 év során. Barak figyelmeztetett arra, hogy miközben Izrael katonailag erős, szüksége van a nemzetközi legitimitásra. "A világ nem hajlandó elfogadni - és mi nem fogunk változtatni ezen 2010-ben -, hogy Izrael még évtizedekig uralkodik egy másik nép fölött." A palesztinok saját államra törekszenek, és „tetszik vagy sem, nincs más lehetőség, mint hagyni őket, hogy magukat kormányozzák”.
– Erős kötelékek fűznek bennünket az Egyesült Államokhoz, hosszú távú barátság és stratégiai partnerség – hangsúlyozta a védelmi miniszter. – Évente hárommilliárd dollárt és a világ legjobb repülőgépeit kapjuk tőlük. Ezért változtatnunk kell a dolgokon." Barak kételyeit hangoztatta azt illetően, hogy Benjámin Netanjahu kormányfő rövidesen ugyanolyan meleg fogadtatásban részesül majd a washingtoni Fehér Házban, mint elődei George W. Bush előző amerikai elnök idején.
Barak megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy Hillary Clinton amerikai külügyminiszter múlt csütörtökön felszólította Izraelt: tegyen konkrét lépéseket a béke felé, különben az a veszély fenyeget, hogy megerősödnek olyan iszlamista szervezetek, mint a palesztin Hamász és a libanoni Hezbollah.