Már Amerikát is nyugtalanítja a magyar romák helyzete

Kongresszusi meghallgatást tart az Egyesült Államok Helsinki Bizottság a Közép-Európában a romákkal szembeni erőszak fokozódása és a gazdasági válság összefüggéseiről. Persze nemcsak emberi jogi kérdésekről lesz szó: roma menekülthullámtól is tartanak.

Meghallgatást tart jövő kedden a kongresszusban az Egyesült Államok Helsinki Bizottsága a gazdasági válság és a közép-európai romákkal szembeni erőszak fokozódásának összefüggéséről - jelentette be Washingtonban a testület, amely az azonos nevű magyar szervezettől eltérően nem civil egyesület, hanem állami ügynökség; tagjai szenátorok, képviselők és kormányhivatalnokok. Feladata szintén az 1975-ös, helsinki záróokmányban vállalt nemzetközi kötelezettségek betartásának nyomon követése. 

"A romaellenes erőszak fokozódik, amit drámai módon mutat egy apa és ötéves fia hátborzongató meggyilkolása februárban, Magyarországon, illetve egy áprilisi, Molotov-koktélos támadás, amelynek következtében egy kétéves lánygyermek testfelületének 80 százaléka megégett a Cseh Köztársaságban. Az ilyen erőszak a múltban felerősítette a roma menedékkérők hullámát Észak-Amerikában" - áll a Benjamin L. Cardin szenátor, illetve Alcee L. Hastings képviselő, mint bizottsági társelnökök által kiadott meghívóban.

A meghallgatás magyarországi meghívottja Bársony Katalin szociológus, filmes, a budapesti Romédia Alapítvány projektmenedzsere lesz. Beszámolót tart egy szlovákiai és romániai szakember, valamint Andrzej Mirga, az EBESZ demokratikus intézmények és emberi jogok irodájának romaügyi tanácsadója.

A meghallgatás témájában visszaköszön a The New York Times áprilisi, tiszalöki riportjának címe: "A gazdasági elbizonytalanodással párhuzamosan fokozódnak a Magyarország cigányaival szembeni halálos támadások". A világlap akkor megállapította: a térségben Magyarországon tetőzött a romaellenes erőszak, "a Jobbik szélsőjobboldali párt felhasználja a vezetői által "cigánybűnözésnek" nevezett ügyet" arra, hogy a jövő évi választásokon átlépje az 5 százalékos küszöböt, ellenfelei pedig a romaellenes érzések szításával, és a helyi roma lakosság megfélemlítésével vádolják a Tiszalökön és Tatárszentgyörgyön is felvonult Magyar Gárda paramilitáris csoportot.

A témával a Time, az USA vezető hírmagazinja is foglalkozott. Kanada vezető országos lapja, a The Globe and Mail pedig májusi, tatárszentgyörgyi riportjában ("Fasizmus: az új nemzedék") felveti mindennek kivándorlási következményeit térségünkben: friss jelentések szerint január-februárban tetőzött a cseh romák által beadott menedékkérelmek száma Kanadában, tavaly pedig csak a mexikóiak, a haitiak és a kolumbiaiak adtak be több ilyen kérelmet náluk.

A torontói lap az ottawai kormány felelősségére is kitér: "Nem különösebben látják itt szívesen őket (mármint a romákat). Harper (miniszterelnök) szerint "aggodalomra ad okot" a helyzet, Jason Kenney bevándorlási miniszter pedig júliusban, Prágában (tárgyalva) várhatóan megpróbálja leállítani az áramlást."

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.